| UserNormal a întrebat:

Am avut un conflict cu un coleg de scoala in care nu am ripostat mergand pe principiul ca violenta nu rezolva nimic. Dupa ceva timp s-a aflat si acum sunt jignit ca sunt slab la bataie, ca stau ca prostul si nu ripostez, ca imi iau bataie de ma c. pe mine. Eu stiu ca lucrurile astea sunt false si spuse de prosti, dar imi afecteaza foarte mult statutul social si asta ma doare, plus ca am auzit de la un prieten caruia ii spuneam frate aceste lucruri. Este nasol rau sa auzi astea de la cineva in care aveai incredere. Voi ce parere aveti, trebuie sa ripostez? Ce sa le spun celora care zic lucrurile menționate mai sus ca sa ii fac sa inteleaga ca nu violenta e raspunsul?(simt ca nu mai rezist)

Răspuns Câştigător
| Iuli122122 a răspuns:

Din punctul meud e vedere trebuie sa stai linistit, adevarat cu bataia nu rezolvi nimic, ti-o spune unu cu experienta traita pe piele. am si eu colegi de-asia dar nu-i bag in seama. lasa-i sa de-a si sa bata ca in vaci si in proci ca o veni timpul lor si odata... Creadă altii ce vor de mine, is prost la bataie, nu ma descurc. daca am iubita nu o pot aparea si chestii de astea. eu merg pe pricipiul, „Faca-se voia Ta Doamne" happy

8 răspunsuri:
| ANAHsneaman a răspuns:

Bună!
Daca ai știi ca simpla fraza., ce va spune lumea,, a ucis sufletește o mulțime de oameni!
In primul rand de ce te-ar interesa ce spun alți mincinoși de persoana ta?
Te felicit pentru ca nu ai mers pe principiul violenta rezolva tot! Ești unul dintre puținele cazuri care se autocontroleaza!
E de admirat!
Și nu, nu trebuia sa ripostezi ai acționat rațional și într-un mod inteligent!
Sfatul meu e sa ignori! Fii ignorant și egoist!
Alegeți prietenii cu grija, ai 10 prieteni, sa spunem cărora le spui,, frate,, cât dintre aceștia sunt cu adevărat niște,, frați,, pentru tine? În ziua de astăzi se înjunghie frate cu frate de sânge, dar în mite niște străini!
Te afectează vorbele? Sincer ma amuz!
Da, sa te afecteze vorbele spuse de către cineva cu un statut impresionant, cu o educație aleasa, nu vorbele unor copii, pardon,, smecheri,,
Cât despre ce sa le spui celorlați, răspunsul e nimic!
Nu te cobora la nivelul lor, imaginează-ți ca ai încerca să vorbești, sau mai bine sa te explici unei broaște, mai pe scurt unui animal, ce nu prea are rațiune.
Ignora i-o, căci în scurt timp se vor satura de subiectul asta și îl vor uita!
Nu te consuma tu pentru niște nimicuri din acestea și mai ales ai grija de sănătatea ta mintala!
Foarte bine sa te facă fricos! Tu sa răspunzi ca le mulțumești pentru compliment!
Și iepurele e fricos când se afla în pericol, însă lupta pentru viata lui!
In momente din acestea trebuie sa ai un psihic de fier! Ignora, ignora, ignora și selectează adevărații prieteni!
De fapt ar trebui sa spui mulțumesc căci aceasta situație ți-a aratat ca cltineai pe cineva care nu trebuia lângă tine și pe care îl mai nimeai și frate!
Însă fii atent și în acest caz poate fi o eroare.
Te sfătuiesc sa discuți cu persoana respectiva mai întâi înainte de a ajunge la niște concluzii.
Numai bine! Capul sus! Nu merita sa te consumi acum pentru niște probleme minore și care oricum vor dispărea în curand!

| Raven a răspuns (pentru ANAHsneaman):

Am tot văzut la tine expresia asta ''dar în mite'', ce înseamnă? E din cauza autocorrect-ului sau nu ai văzut niciodată cum se scrie DARĂMITE?
http://dexonline.ro/definitie/darmite

| ANAHsneaman a răspuns (pentru Raven):

Mulțumesc pentru atenționare!
Nu observasem, din păcate!
Însă, cred ca era suficient doar atenționarea, nu și o trimitere la dex fiindcă observ din răspunsul tău și o nota de agresivitate la adresa mea!

| Raven a răspuns (pentru ANAHsneaman):

Eu întotdeauna trimit link spre dex când atenționez pe cineva fiindcă am observat că cei mai mulți nu te cred dacă nu văd scris negru pe alb.

| ANAHsneaman a răspuns (pentru Raven):

Eu am înțeles, apreciez intenția ta, însă gestul poate fi interpretat ca și în cazul meu!
Numai bine!

| Raven a răspuns:

Adolescenții fac multe tâmpenii sub presiunea anturajului, să-ți păstrezi principiile fără a fi ridiculizat, e destul de greu la vârsta asta. E lăudabil că vrei să-ți trăiești viața în funcție de propriile valori/credințe, nu pentru a obține aprobarea celor din jurul tău.
Nu va fi însă ușor în situația asta prezentată de tine, mai ales dacă n-ai 190cm și 100 kg de mușchi, nimeni nu va crede că ai putea învinge într-o bătaie dar că alegi să n-o faci. Te vor lua la mișto și vor râde de tine mereu, să nu crezi că vei scăpa cu una cu două din situația asta, când vine vorba de ceea ce cred ei că ar fi lașitate, băieții au o memorie foarte bună. Te-ai pute trezi chiar și peste 20 de ani că se spune despre tine ''care mă, ăla căruia îi era frică să se bată?''
Nu știu ce vârstă ai și care-ți sunt pasiunile, dacă ești genul studios ori sportiv, dacă ai fi dispus să faci ceea ce-ți voi spune: eu am cunoscut pe cineva care, într-o situație asemănătoare, s-a dus la cursuri de kickboxing. A participat la niște meciuri, a câștigat diplome și cupe, a postat pe Facebook niște clipuri cu el la antrenamente ori meciuri. Niciodată nu i s-a mai pus la îndoială capacitatea de a se bate, niciodată n-au mai încercat să-l întărâte, nici n-a fost vreodată nevoie să se bată cu vreunul dintre ei pentru a o demonstra.

| weloveit a răspuns:

In primul rand le spui asa "eu nu ma cobor la nivelul proștilor, pentru ca ma vor bate cu experiență". Doi la mana, violenta degenereaza de cele mai multe ori ajungandu se la politie, dosare penalr pentru vatamare corporala etc. Eu iti zic sa ti păstrezi calmul, daca el iti da un pumn, fii atent sa ai martori te duci la medic si iti scoti certificat medico-legal pentru violenta domestica. De acolo se va ajunge la organele competente, iar acei smecheri o sa vezi cum vor fii trimisi la scoala de corecție (daca sunt minori) sau puscarie daca sunt majori. Nu ti zice nimeni, daca el iti da un pumn si continua cu violenta, tu sa nu ripostezi pentru ca este auto aparare. Cauta pe google, auto aparare si cand o poti aplica cat si pedepsele in caz de cineva te loveste. Mult succes si sa stii ca esti mult prea deștept pentru ei!

| Raven a răspuns (pentru weloveit):

Violența domestică e violența apărută într-o relație de tip familial între rude de sânge, rude prin alianță, soți sau concubini, nu mai folosiți termeni pe care nu-i cunoașteți.