| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o problema, legata de cresterea in inaltime( 16 ani si 1, 65, iar tata 1, 72),si am tot citit,m-am informat,si stiu cam ce am de facut,dar as avea nevoie sa-mi spuneti,daca puteti,care a fost varsta la care ati crescut mai mult, varsta la care ati stagnat, sau pana la ce varsta ati crescut fiecare big grin

2 răspunsuri:
| Vladuthz a răspuns:

Fiecare este diferit in cresterea in inaltime, nu exista o regula fixa deoarece fiecare om are metabolism diferit. Daca tatal tau are 1.72 si semeni cu el, posibil sa ajungi la maxim 1.72 sau chiar sa-l intreci fara prea mult efort (in cazul in care semeni cu mama ta si are gena inalta in ea, posibil sa cresti mai mult de 1.72). Uite, de exemplu bunicul meu de pe tata avea 1.79 iar bunica 1.57, iar tatal meu care seamana foarte bine cu bunicul a ajuns sa aiba 1.86 cm, de la crestere naturala. Eu seman cu tata, mama mea are 1.50 (piticot rolling on the floor) ), si momentan am 1.84-1.85, asta din propria mea crestere naturala fara sa fac ceva special ca sa cresc (am aproape 19 ani app). De asta ziceam ca ori poti atinge maxim 1.72, sau poti sa-ti depasesti natural tatal. Un alt exemplu care ti-l dau este sotul verisoarei mele, el seamana f bine cu tatal lui care e om de inaltime medie (cam 1.75), insa sotul asta a verisoarei mele a ajuns sa aiba 1.89 frate (si seamana f bine cu taicasu la fizic, numai ca e varianta lu tafsu in marime mai mare laughing ). Dar de precizat aici este ca, acest sot al verisoarei mele a jucat f mult baschet in liceu si la facultate (din pasiune, nu pentru ca dorea sa creasca) si cred ca asta i-a influentat f mult cresterea. Niste observatii empirice mi-au permis sa vad ca baschetul te ajuta extrem de mult la crescutul in inaltime, aproape toate cunostintele mele care joaca baschet is so handralaii, in timp ce majoritatea cunostintelor care fumeaza se vede ca is mici de inaltime, insa nu au ramas mici natural, ci tigara le-a stagnat cresterea. De asta m-am si lasat de fumat laughing. O singura,, exceptie" am vazut, daca pot spune asa, dar s-a dovedit ca nu era chiar o exceptie. Vara trecuta am dat peste un baiat care fuma, si culmea era so inalt. Mi-a zis ca fuma inca de cand avea vreo 14-15 ani si eram surprins ca era atat de inalt, si l-am intrebat : Tu faci cumva baschet? Care crezi ca a fost raspunsul? Da, omul facea baschet, deci practic omul a compensat fumatul cu baschetul si nu a ramas mic (bineinteles el nu era constient de chestiile astea, pur si simplu asta era viata lui la acel moment). Scuze ca am scris asa de mult, prin urmare daca vrei neaparat sa mai cresti, iti recomand sa te apuci de baschet, sa nu fumezi (abtine-te macar pana pe la 25 de ani, ca baietii atunci se opresc din dezvoltat) si sa mai iei niste calciu. Seara!

| Florentin98 a răspuns:

Frate fiecare se dezvolta in propriul sau fel!winking Funda?!