| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa stiu daca pot sama mut in Italia cu liceul. Sunt in clasa a 11-a si as vrea ca a 12-a sa o fac acolo. Si as vrea sa stiu daca e posibil sa intru direct in a12-a. Mi-a spus cineva ca daca vreau sa fac asta trebui sa reiau liceul din clasa a 9-a..si nu stiu daca e adev sau nu. Va rog ajutati-ma

Răspuns Câştigător
| th3on3 a răspuns:

Asta nu pot sa ti-o spun sigur. Daca ai sti macar un pic limba, poate ar schimba ceva, si te-ar pune sa faci ceva teste integrative. Materiile sa zicem ca difera un pic, de la profil la profil, si iti dai seama ca daca te-ar baga direct intr-a 12-a, anul urmator ai avea examenele, si e cam greu sa ajungi la examene fara sa stii sa vorbesti destul de bine limba si alte chestii. Incearca sa-i spui persoanei respetive care e in Italia sa se intereseze la scoala la care ai vrea sa mergi, asa esti mai sigur si nu risti sa repeti toti anii din urma si sa o iei de la capat deodata ce in Romania i-ai facut deja. Sincer mie intr-un fel imi pare rau si acum doar pentru acel an, si bine inteles un alt an pe care l-am pierdut aiurea, si cu altul in plus, cum am spus si mai sus ca aici se fac 5 clase in loc de 4. Acum daca eram in Romania ar fi trebuit sa termin scoala acum 3 ani, dar mai am anul asta. Iar in legatura cu modalitatea de a preda materiile, difera mult de cum e la noi. Sincer intelegeam mai bine in Romania de cat aici, chiar daca de acum stiu destul de bine limba, si aveam si note mai bune in Romania. Acumj vezi tu ce vrei sa faci. Eu daca as putea sa dau timpul inapoi, sincer nu as veni aici, mai ales ca in ultima perioada s-au stricat mult lucrurile si in Italia. happy

2 răspunsuri:
| th3on3 a răspuns:

Eu facusem doar a 9-a in Romania, iar in Italia ar fi trebuit sa fiu in a 10-a cand am venit, dar a trebuit sa repet a 9-a deoarece nu stiam limba. Oricum, chiar daca e sa vii, si sa zicem ca continui de unde ai ramas in Romania, nu o sa fii in ultimul an, ci in penultimul, deoarece aici se fac 5 clase de liceu in loc de 4 ca in Romania. happy

| Nita_Cristian-ionut_1996 a răspuns:

Da dar pe mine ma intereseaza sa stiu daca pot sa fac din clasa a 11-a sau a 12-a in continuare ca sa nu incep iar din a 9-a...se poate?

| th3on3 a răspuns (pentru Nita_Cristian-ionut_1996):

Asta nu pot sa ti-o spun sigur. Daca ai sti macar un pic limba, poate ar schimba ceva, si te-ar pune sa faci ceva teste integrative. Materiile sa zicem ca difera un pic, de la profil la profil, si iti dai seama ca daca te-ar baga direct intr-a 12-a, anul urmator ai avea examenele, si e cam greu sa ajungi la examene fara sa stii sa vorbesti destul de bine limba si alte chestii. Incearca sa-i spui persoanei respetive care e in Italia sa se intereseze la scoala la care ai vrea sa mergi, asa esti mai sigur si nu risti sa repeti toti anii din urma si sa o iei de la capat deodata ce in Romania i-ai facut deja. Sincer mie intr-un fel imi pare rau si acum doar pentru acel an, si bine inteles un alt an pe care l-am pierdut aiurea, si cu altul in plus, cum am spus si mai sus ca aici se fac 5 clase in loc de 4. Acum daca eram in Romania ar fi trebuit sa termin scoala acum 3 ani, dar mai am anul asta. Iar in legatura cu modalitatea de a preda materiile, difera mult de cum e la noi. Sincer intelegeam mai bine in Romania de cat aici, chiar daca de acum stiu destul de bine limba, si aveam si note mai bune in Romania. Acumj vezi tu ce vrei sa faci. Eu daca as putea sa dau timpul inapoi, sincer nu as veni aici, mai ales ca in ultima perioada s-au stricat mult lucrurile si in Italia. happy