| Phizicistul a întrebat:

Salut / Buna,
Am o mare problema, sunt obez.
Am 1.85 ( maxim ) si 112 kg, am inceput sa ma ingras de prin clasa a 3-a... duc un ritm de viata foarte nesanatos de atunci, toata ziua stau la PC sau in pat si mananc non-stop si mananc doar prostii, in general snacks si fast food, mananc mereu noaptea, abia ca pot sa adorm fara sa mananc. Niciodata nu am tinut cont de cat am mancat si ce am mancat, singura chestie de care mi-a fost si imi e foarte frica e cofeina. Nu am baut decat un singur energizant in viata mea sa vad ce gust are. Imi e frica de ele pentru ca fiind gras imi e frica cu inima ( stiti voi ). In schimb, in fiecare zi mananc tot ce prind, noaptea, ziua, dimineata, oricand si orice ora si beau foarte mult sprite si apa minerala.
Alimentatia imi provoaca cosuri pe fata si uneori arsuri gastrice. Greutatea foarte mare m-a facut sa am picioarele in X, am tensiune destul de mare, obosesc foarte usor ( eu de fel merg foarte incet, iar daca merg energic ma doare in dreapta ), de alergat nu pot sa alerg deloc... alerg 20 de metri si gafai...
Nu va mai zic de faptul ca am degetele de parca sunt niste carnaciori si mai am si sani destul de mari.
Deci obezitatea m-a facut sa :
- am cosuri pe fata;
- am o burta de zici ca am inghitit 7 caini;
- obosesc foarte rapid si sa nu mai pot alerga;
- sa am tensiune mare;
- am sani mai mari ca unele fete ( nu aruncati cu ura);
- am picioarele X.
Si probabil mai sunt... insa nu imi vin acum pentru ca e 6 dimineata :0
Prin urmare as vrea sa ma ajutati, vreau sa slabesc cumva avand in vedere ca nu pot sa fac altceva decat sa merg lent... banuiesc ca sa trebuie sa incep si alimentatia, ceva sfaturi va rog.
Vreau sa slabesc pana in septembrie, pentru ca mna, incepe liceul si fetelor nu le plac baietii tip butoi.
P.S : Am 14 ani, la vara fac 15.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sfatul meu e a nu tii vreo dieta, incearca sa iti gasesti un stil pe toata viata. In primul rand, stabileste-ti un orar fix de mancat, 3 mese si 2 gustari (ultima masa sa fie cu vreo 3 ore inainte de culcare). Renunta la ulei (chiar si in salate), zahar (inclusiv miere si alti indulcitori), faina alba, sare in exces. Mananca cat de multe legume poti, in special cele verzi. Nu consuma niciun lichid in afara de apa( cat mai multa) si ceai ( fara zahar, bineinteles). Nu exagera cu fructele (2 portii pe zi, doar intre mese, ca gustari), si nici cu aportul de carbohidrati( paste, orez, cartofi, paine) sau oleaginoase(nuci, alune, seminte. Ele sunt benefice, dar nu mai mult de un pumn pe zi!). Redu portiile si manaca pana te simti 80% satul.
La inceput nu iti va fi deloc usor si vei fi foarte tentat sa renunti. Vei avea multe pofte pe care trebuie sa ti le infranezi, dar ele cu timpul vor disparea.
Dupa ce vei reusi sa slabesti poti consuma alimentele de mai sus, insa cat mai rar. Pe langa asta, incearca sa te misti cat mai des. Recomandat ar fi sa te apuci de un sport, insa daca nu ai posibilitatea, te poti limita la a duce gunoiul, a iesi afara cu prietenii, etc.
Nici somnul sa nuil neglijezi, 8 ore sunt suficiente.
Te mai poti documenta de pe internet, sun o multime de articole, dar sa nu crezi in dietele minune!
Oricat de mult vei gresi, (ceea ce e foarte probabil), sa nu renunti, daca vrei sa fii sanatos!

3 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Având în vedere că ai zis că mănânci mult indiferent de oră, mâncare nesănătoasă și nu faci nici mișcare sfatul meu ar fi să apelezi la ajutorul unui nutriționist, el îți va spune exact ce modificări ar trebui să faci la alimentația ta.
Pe lângă asta trebuie să începi să faci mișcare, sport.

| Grasu998 a răspuns:

Asa sunt si eu frate, am 103 kg si 1.80 si am picioarele ca dracu, efectiv.Arat ca un porc de la brau in jos, deci tot ce mananc se pune pe picoare, am ajuns sa nu mai intru in blugi cumparati acum o luna. Eu incerc sa dau jos, sunt foarte bine cu inima, nu am tensiune mare, dar de inceput as zice sa faci cate 5 abdomene pe zi, asa am facut si eu la inceput...Acum pot spune ca am avansat la 15 abdomene in 2 luni laughing)))))). Si cand ma uit in oglinda vai viata mea, nu prea dau jos eu, dar tu ai putea sa dai jos cat de curand, acum nu stiu, depinde de arderile fiecarui organism(cat de mari sunt etc.)