| addictedformetal a întrebat:

Buna TPU.Cum sa demonstrez ca o opera este roman? Va rog sa imi dati mai multe detalii.

Răspuns Câştigător
| CristianMarius a răspuns:

Ca specie literara, romanul este o opera epica de mare întindere, în proza, cu o acţiune complexa şi complicata, ce se desfasoara pe mai multe planuri narative, avand conflicte puternice şi personaje numeroase şi oferind o viziune ampla asupra existenţei umane.
Trebuie sa aiba expoziţiunea şi intriga, apoi desfasurarea actiunii, punctul culminant si dznodamantul.O astfel de opera literara care aparţine genului epic cu o acţiune complexa şi complicata, la care iau parte un numar mare de personaje şi care ofera o profunda perspectiva asupra existentei umane poarta numele de roman

1 răspuns: