| anonim_4396 a întrebat:

Salut! Din totdeauna excursiile cu familia au fost locuri destinate oamenilor bătrâni și mereu a trebuit să merg fără să conteze dacă vreau sau nu. Nu înțelegeți greșit, știu că toți o să ajungem acolo însă vreau să trăiesc și eu cât sunt tânără. Părinții mei vor să meargă într-un concediu la un lac sărat sau ceva și nu acceptă opțiunea ca eu să nu merg și să rămân la niște rude. Aș putea să îi conving cumva?

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Deci, in mentalitatea ta parintii sunt oameni batrani?
Dar bunicii tai cum sunt?

Tu, la 13 anisori esti considerat copilas mic si ai obligatia sa mergi insotita de parinti, peste tot si sa asculti in totalitate de ei.

Nu ai voie sa ramai cu rude si nici sa faci ce vrei tu, fiindca nu esti inca capabila sa discerni binele de rau la anisorii astia atat de mici.

Viata si tineretea ti-o vei trai de la 18 ani incolo, cand vei avea puterea sa decizi pentru tine, de aceea LEGEA nu permite copiilor sa faca ce vor ei, pana la 18 ani.
Pana atunci, ai obligatia sa-ti asculti parintii, in totalitate.

Pacat ca vorbesti atat de urat de parintii tai!

| Violleta2022 a răspuns:

Eu nu inteleg ce vrei tu sa spui prin fraza asta, poate ne explici:
"... însă vreau să trăiesc și eu cât sunt tânără."

Despre ce "trait" vorbesti?
Esti pedepsita sau maltrata de parinti?
Incuiata in beci, fara mancare si fara apa?
Cum de nu traiesti acum?
Ce anume iti fac parintii?

Putem sa te ajutam, daca ne spui ce anume iti fac parintii de-ti pun viata in pericol, doar vorbeste cu noi!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Las ca o sa ajungi si tu mare si o sa mergi unde vrei cu cine vrei.
Da stiu, e plictisitor acu cu parintii.
Da o sa iti aduci aminte la un moment dat cu placere de momentele astea, iti zice un om batran happy

| Fatamuntilor a răspuns:

Eu zic sa te bucuri ca ai posibilitatea ca ai unde petrece vacanta!
multi copiii de varsta ta isi petrec vacanta muncind alaturi de parinti la muncile campului.Sunt copiii care nu au iesit din satul lor pentru nu au avut posiblilitatea.
De unde stiii ca nu iti va place?
Vacanta asta oricum va trece.Va incepe scoala si nu vei avea ce sa le povestesti colegilor

| StoicAnalysis a răspuns:

Atata timp cat stai pe banii lor, sa zici mersi ca vezi si acel lac sarat... Intr-adevar, poate nu vrei sa mergi, dar macar fa un efort pentru ei de a merge de dragul lor, pana ajungi sa te intretii singur/a. Gasesti tu sa te distrezi in felul tau si in locuri mai putin distractive, gasesti tu ceva. tongue

| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns:

Sa fi sinceri cu părinți tăi și loial să-le spui ce te deranjează și ce nu-ți face place și ce te deranjeză la ei și faptul ca nu-ți dorești sa mergi în excursie cu ei și vrei să-ți trăiești viața așa cum îți place ție în felul în care tu îți dorești și vrei ești adolescenta trebuie sa experimtezi viața sa vezi sa cunoști binele și răul viața este cum este și trebuie sa ști sa te ferește și sa faci față la cei bine și cei rău. Nu-ți spun du-te și fă destrăbălare mare și toate nebunile nu asta îți spun nu asta îți explic și te sfătuiesc și îți vreau binele cu Adevărat să ști să fi atenta sa nu ai încrede în ori și cine să nu-ti pui Adevărata încredre în tot ce auzi și vezi căci lumea este foarte rea foarte mincinoasă și parșivă nu se vor uita la nicio lacrimi din ochii tăi și te vor călca în picioare dacă vor avea de ales oamenii sau înrăit sau schimba da nu în bine și în rău din ce în ce mai rău ura și bani și prostia lea loat mințile și au devenit inconștienți și plini de prostie în ei ai mare grijă copile lumea în care trăim și vremurile în care suntem sunt cele mai rele și vor veni și mai rele stai cu oamenii sinceri stai cu oamenii loiali și care într-adevăr le pasă cu Adevărat de tineși ține la tine și îi interesează de tine dacă ești bine dacă ai ceva dacă sa întâmplă ceva cu tine dar printre ei sa vor afla și mulți oamenii cu interes mudare și plini de ei.

| Sistemulxxl a răspuns:

Tu mergi in Corfu in Pirghi. Daca iti place Mamaia au si ei ceva asemanator :Sidari.

| MrNuggets a răspuns:

Pai si unde ai vrea sa mergi? In cluburi sa iti rupi coloana?

| Anasta11200 a răspuns (pentru MrNuggets):

Nu o da în extrema cealaltă

| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns (pentru MrNuggets):

Chiar și așa este alegerea ei cu cine își rupe coloana și își dorești să și-o rupă asta nu înseamnă că trebuie să fie judecată pentru alegerile pe care și-l dorești și îi face placere atâta timp cât ție și altora nu-ți face vreun rău și nu-ți afectează viața ție și altora nu are de ce să-ți dea ție explicație cu cine și-o rupe și face are viața ei alegerile ei preferințele ei plăcere ei fie cum o fi nu ai dreptul sa judeci pe absolut nimeni pentru alegerile pe care îi face ei placere adolescenta asta trebuie sa experimentez viața să-și trăiască viața cum îi face ei plăcere și își dorește ia fie în club fie în oraș fie unde își dorește ia și cu cine își dorește ia nu inteleg nu pot înțelege de unde pana unde sa ajuns viața privată a unui om și alegerile unui om și plăcerile și gusturile unui om sa depindă de altcineva și părerea altora? voi în loc să oferiți niște sfaturi Adevărat o încurajare o vorba buna un sfat da la om la om voi veniți cu niște păreri și o judecata vai și amar! Mai oamenii bun câți nu am fota adolescenții? Cu toți am fost știm cum este acea perioadă nebună vrei aia vrei aia vrei sa faci aia vrei una alta vrei ma nu ai cum îți dorești fie plăcere vinovată fie plăcere bună sau rea fie ia o prostie mare și o greșea o faci asta adolescența asta-i perioada aia a nebuniei a Prostiei ca nu o faci cu intenție și cu prostia în sine ce te târăște pe acolo și acolo așa dai și de necaz intelegeti oamenii buni? E atunci? Care este treaba și derajul acestui adolescente? treaba cei cu sfaturile astea și judecata asta? Cu toții suntem oamenii greșim nu suntem nici sfinți nici zei pe pământul ăsta greșim asta e ca alți nu sunt mai conștienți și alți sunt mai conștienți viața te aduce la acel nivel de conștientizare nu va mai dați maturi pe aicia ca vai și amar la căta maturitate vad eu pe aicia la uni mă bufnește și răsul și plânsul lăsați copiii ăștia în pace și țineți va judecata pentru voi ei încă sunt copii și nu știe nimic despre viața nu au cunoaștere nu ai trăirile și experiența de viața necesară nu-i numai judecați nu-i mai maltratați și marcați cu cuvinte de îți vine săte tragi de păr când vezi niște sfaturi niște păreri și o gândire conștientizare vai și amar vai și amar la uni dintre voi spre și îmi doresc cu toată ființa sa încetați să mai judecați sa mai dați asemenea sfaturi. Fiți sinceri fiți loiali fiți oamenii. Prostia minciuna falsitate este în exces și creștere nu mai loați parte la așa ceva nu mai faceți așa ca nu faceți bine și nu-i normal felul în care gândiți si judecați nu știu ce se întâmplă cu uni dintre voi ca vad și citesc enorm de atent ce sfaturi dați și gândiți căci va expuneți cu buna voința părere și sfaturile și felul de gânduri și ma tem ca uni dintre voi nu sunteți deloc normali și întregi.

| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns (pentru Anasta11200):

Extrema este în gândire și felul lor de a fi nu ai ce face și nu poți schimba cum este un om care este în felul lui de a fi din natura sa să fie menit nu poți schimba un om și doar să-l accepți cu bune și rele dacă ai acestă intenție și alegere.

| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns (pentru Anasta11200):

Prostia invidia ura mânia răutate lăcomia este infinita nu-și are capăt nu-și leac fi enorm de atenta la astfel de oamenii.