| LEOO1997 a întrebat:

Salut dragi membri ai TPU!
Vreau sa incep prin a va spune ca nu am incredere deloc in mine ma simt inferior tuturor,si toata lumea face misto de mine si la scoala si acasa nu mai suport, in felul asta ajung nebun!
Sunt baiat am 18 ani si cva, sunt in clasa a 12-a. Nici treaba nu prea fac pt ca ma gandesc ca nu o sa reusesc sa pun la punct tot ce imi pun in gand.
Oare am nevoie de consiliere psihologica?
Si spunetimi cum pot iesi din toate chestiile astea va rog din suflet!

4 răspunsuri:
| lovecats123 a răspuns:

Ce psiholog ...ma ai pe mine aicilaughing glumesc eu u iti pot oferi decat un sfat.Am citit undeva acum cateva zile ca asa cum te vezi tu, te privesc si ceilalti. Daca tu nu ai ncredere in tine, vrei sa te placa ceilalti.Probabil esti genul de baiat mai moale, mai retras, mai timid.Da, e dragut sa fii asa msa ai inima, dar ceilalti nu trebuie sa vada acest lucru.Ai vazut ca majoritatea fetelor sunt atrase de bad boy.Incerca sa fii si tu asa. Poti incepe asta printr-o schimbare de look si de still.Fa-ti o tunsoare moderna si du-te la mall sa iti cumperi niste haine la moda(o pereche de blugi rupti, un tricou cu un mesaj cool, geaca de piele sau ce crezi tu ca ai nevoie. Daca vrei te poti apuca si de sala. Oricum toate acestea tin doar de exterior.Ca sa inchizi gura celorlalti trebuie sa iti schimbi atitudinea.RISCA-TE.Inearca sa fii asemenea colegilor tai.Cred si eu ca e deprimant sa fii exclus din colectiv,trebuie sa actionezi acum.FA si tu boacane, flirteaza, injura, ia cateva note mici, fii mai amuzant si cel mai important nu lasa capul in jos cand ceilalti te critica.Ba chiar incearca sa te imprietenesti cu dusmanii aia, baga-te in anturajul lor.Inca un lucru iti mai spun:Nu uita ca odata ai avut inima si nu uita de latura ta mai sensibila.BAFTA

| niki1003 a răspuns:

Un psiholog te va ajuta foarte mult dar inainte de asta icearca sa nu fii atent la comentariile rautacioase din partea altora. fa-te ca nu auzi

| Arr_Alin_1997 a răspuns:

Meriti sa fii luat la misto daca esti un pampalau si un ratat care sta doar in clasa si nu are un haz laughing))

| Cernucan_Romeo_1996 a răspuns:

Ei bine incearca sa nu mai bagi pe nimeni in seama si sai tratezi cu indiferenta pe cei care fac misto de tine