| raul230 a întrebat:

Salut manilor! Deci de curând m-am mutat in Anglia de 3 ani. Și merg la o școala cam aiurea. Dacă ești ‘’Român’’ se pare ca toți se iau de tine :/. Când sunt in clasă toți îmi zic ca nu știu Engleză când eu o înțeleg pe toată. Doar ca sunt mai timid și nu vorbesc in ore. Ceva sfaturi sa nu mai fiu timid și mai popular?

Răspuns Câştigător
| StevenMetalhead a răspuns:

Bretanii ăștia sunt foarte stranii. Nu vreau să le detest națiunea, dar din cauza conservismului lor, au viziune asupra lumii foarte limtată. Dar în fine, am trecut și eu prin asta și uite ce-ți pot sfătui.
1) Întreabă-te pe tine mai întâi de ce te temi? Care-i motivul pentru timiditatea ta? Te temi să nu te vorbească cumva? ( Aici e cel mai mare barier, dacă românii sunt mai educați, ap bretonicii bârfesc tot ce se poate de bârfit, chiar și în rețelele sociale). Dar nu te teme, încearcă ușurel să începi să ții conversația cu cineva, apoi vei vedea cum restul atrag la asta atenția.
2) Poți să vorbești cu dânșii pe net aparte, iar tema pe care o discutați să o continuați în clasă sau în pauze.
3) Vorbește cu profesorul. Acesta poate să de-a întrebări clasei la care poți răspunde sau tu să-i dai întrebări ca clasa să înțeleagă faptul că pricepi engleza.
4) Iar dacă vreun fraier îți zice că nu știi engleza, tu poți să-i răspunzi că o vei cunoaște mai bine dacă el își va închide gura sau ceva de genul.

Dan, important să nu te temi de părerea lor, cu bârfele date de dânșii precis ajungi departe, dar mai ales dacă nu le pui la suflet! Goodluck ma măn!

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Talk, man!