| anonim_4396 a întrebat:

Salut,pe la 8 ani am primit un diagnostic să îi spunem așa, de tulburare emoțională în context familial și normofrenie apoi pe la 13 ani intelect liminar și dificultate de înțelegere,toate astea le-am aflat de la mama dar am m-ai găsit și niște fise medicale, toate astea mi-au dat viața peste cap. Știu că sunt doar niste foi dar pentru mine contează pentru că abia acum mi-am dat seama de ce eu făceam toate lucrurile mecanic,la școală învățam foarte bine, eram prima până în clasa a8a după s-au mai schimbat lucrurile, am inceput să dau de greu când am intrat in a9-a,dar m-am descurcat și atunci nu eram nici ultima nici prima.Nu știu ce să cred,stau mereu și mă gândesc,oare am fost un copil problemă, oare atât de incapabilă am fost mintal.Acum de când am aflat astea nici nu mai vreau să vorbesc cu nimeni, parcă nici nu mai gândesc lucid de parcă aș fi gândit vreodată lucid.M-am detașat de tot,si de familie,de familie m-am detașat pentru că, ei știind că eu am avut de mică câteva probleme nu aș vrea să râdă sau să zică iauzi și la retardata asta ce spune, mi-e frică pur și simplu.Nu știu ce să fac să scap de trecut vreau să zâmbesc din nou.Nici încredere în mine nu am
Heeelp meee

13 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Cred ca ai mai povestit despre asta aici.Stii engleza? https://sputniksteve.files.wordpress.com/2019/03/climbthattree.png
Albert Einstein nu a spus asta, insa ideea e valabila pentru tine(te asemeni cu pestele).

| Bryanabrighi34 a răspuns (pentru dullcat):

Pestele nu se poate urca in copac deci asta ce înseamnă, că nu sunt ca ceilalți sau cum? Sunt și mai rău de atât?

| dullcat a răspuns (pentru Bryanabrighi34):

Nu esti mai rau.Inseamna ca sistemul de educatie si evaluare, e gresit, deoarece fiecare are alt tip de inteligenta.Plus, eu sunt absolut sigura ca daca nu ai fi aflat de istoricul medical, acum nu ai fi pus aceste intrebari pe TPU si ai fi continuat sa inveti, sa fii motivata, sa te bucuri de viata etc. Se poate exagera un pic sau mai mult si spune ca situatia e asemanatoare cu cea a persoanelor care au cancer.Acestea pot trai fericite pana aproape in ultima clipa sau pot afla devreme de boala si trai mizerabil inca 10-20 de ani,,, trai'' fiind mai potrivit.

| Bryanabrighi34 a răspuns (pentru dullcat):

Nu e greșit, a fost greșit.Acum trebuie să mă educ singură pentru că am deja peste 20. În legătură cu istoricul medical poate dacă nu aș fi aflat duceam viața așa fără să-mi dau seama din ce cauză funcționez așa de precar dat fiind faptul că au ieșit la suprafață anumite lucruri despre mine asta m-a făcut să văd cum funcționez eu cu adevărat și de ce am/am avut gândirea asta mecanică și irațională de mic copil înțelegi? Probabil că da poate exagerez dar cum as putea trece peste asta

| Catrice a răspuns:

Psihiatrie

| Robert2526 a răspuns:

Conteaza spre ceea ce te indrepti, nu de unde ai plecat.Ai venit in viata asta cu probleme de sanatate..si ce daca? Le-ai facut fata, te-ai chinuit si ai reusit sa iti depasesti limitele! In mod normal trebuia sa fii vai de tine, abia sa poti sa vorbesti si abia sa te poti misca! Dar tu nu esti asa! Probabil ca fara sa stiu diagnosticul tau, nici nu as ghicii ca ai avut vreodata probleme! Priveste spre viitor si lasa trecutul in urma! Deja ti-ai depasit conditia, esti o invingatoare. Nu alege niciunul dintre noi sa fie bolnav. Daca as fi in locul tau...as fi tare mandru! Capul sus, eu am deosebit respect pentru tine! Ai venit pe lume cu probleme dar le-ai facut fata si esti puternica!

| Bryanabrighi34 a răspuns (pentru Robert2526):

Mersi de încurajare, zici că de la chestiile astea așa trebuia să ajung,, să fii vai de tine, abia să poți să vorbești și abia să te poți mișca "?

| Robert2526 a răspuns (pentru Bryanabrighi34):

Da. cam asa, altii oameni cu diagnosticul tau asa sunt, total dependenti de ajutorul cuiva

| Bryanabrighi34 a răspuns (pentru Robert2526):

Deci e destul de gravă treaba și totuși eu m-am descurcat până acum, cum am zis mai sus in clasele I-VIII am fost prima pe clasă, oare să fiu eu greseala sau medicii aia care mi-au pus diagnosticul nu știu ce să cred las timpul să decidă dacă eu sunt sau nu

| Robert2526 a răspuns (pentru Bryanabrighi34):

Trebuie sa fii mandra de tine, sa mergi cu capul sus si increzatoare! Esti o invingatoare, ai reusit mult mai mult decat aveai "scris". Eu sunt mandru de tine, esti exemplu ca se poate, indiferent cat de grea e viata

| Bryanabrighi34 a răspuns (pentru Robert2526):

Ms Robi, dar eu cred totuși că încă mai am mult de lucrat la mine

| Robert2526 a răspuns (pentru Bryanabrighi34):

Cu totii avem de lucrat cu noi, niciodata nu suntem perfecti dar asta e si frumusetea vietii! Ai mai multa incredere in tine! Sunt sigur ca esti o persoana deosebita

| newaccountbye a răspuns:

Buna!
Vreau să te asigur că aceste diagnoze nu te definesc ca persoană și nu ar trebui să-ți afecteze încrederea în tine. Fiecare persoană are propriile lor lupte și provocări, iar acestea pot fi depășite cu ajutorul terapiei și a altor resurse disponibile. Nu ar trebui să te simți judecată sau stigmatizată din cauza acestor diagnoze. Ar trebui să te concentrezi pe lucrurile în care ești bună și să cauți ajutorul și sprijinul de care ai nevoie pentru a depăși orice dificultăți întâmpini.