| razvanelul882 a întrebat:

Salut preteni cum pot sa-mi maresc masa musculara a muschilor prin sala sau cea sau leacuri babesti.

11 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

E mult de explicat, pe scurt :

1) 4-5 mese pe zi bogate in proteine (carne, lapte, branza, oua), cat sa-ti asiguri 2 grame de proteine/kilogram-corp zilnic
2) un antrenament CORECT la sala ( 90 % din cei care fac sala se antreneaza incorect )
3) din antrenament sa nu lipseasca exercitiile de baza
4) suplimente, poti incepe cu un concentrat proteic si glutamina ( pentru refacere )

Fa-ti un jurnal de antrenament si alimentatie.

| DLeonard a răspuns:

Daca te grabesti, foloseste proteine, dar sunt cam riscante. Daca nu te grabesti, fa sala!

| Cosmin86 a răspuns (pentru DLeonard):

Cu ce sunt riscante proteinele? mai documenteaza-te

| DLeonard a răspuns (pentru Cosmin86):

Exsiste proteine si proteine, domnule "inteligent". Toate proteinele contin aminoacizi. Sunt 8 feluri de aminoacizi care sunt esentiali si sunt adusi in organism mancand alimente. Pastilele pe care le iau sportivi pentru asi marii masa musculara mai repede nu contin aminoacizi esentiali. Intai documenteaza-te tu, copile!

| Cosmin86 a răspuns (pentru DLeonard):

Nu contin amionacizi esentiali? rolling on the floor te-ai uitat vreodata pe un produs ce contine, sau doar consumi fara sa te uiti?

Normal ca au toti aminoacizii esentiali (in afara de proteina din soia, care nu prea e populara in randul sportivilor, cea din zer e cea mai populara ), contin si BCAA, o proteina buna contine si glutamina. Dar contin si amino neesentiali, dar nu vad nicio problema.

In primul rand proteinele sunt cel mai des inaltine sub forta de praf, NU de pastile, si un produs bun are TOTI aminoacizii esentiali ( eventual si niste vitamine + calciu pe langa ).

Eu personal folosesc dymatize elite whey, e din zer, are toti aminoacizii esentiali, are BCAA, glutamina si altele. E foarte buna, nu e nimic "riscant"

| DLeonard a răspuns (pentru Cosmin86):

Eu ma refeream strict la pastilele alea pe care le iau sportivii de performanta. Avand in vedere ca masa lor musculara creste atat de repede, atunci nu sunt chiar toti aminoacizii esentiali in acel produs deoarece ei nu iti cresc masa musculara FOARTE REPEDE.

| Cosmin86 a răspuns (pentru DLeonard):

Nu creste atat de repede de la aminoacizi happy
Pastilele alea sunt cu totul altceva, daca se numesc naposim sau danabol sunt steroizi.

Si nu uita, sportivii de performanta iau si oxid nitric si altele. Poate si injectii cu hormoni.

Nu uita si de conditia lor, ei pot manca 6-7 mese consistente pe zi, se pot odihni cum trebuie ( nu au 8 ore de job ca oamenii normali ), etc., au alte conditii de alimentatie, antrenament, odihna, si enormal sa le creasca masa mai repede decat celorlalti.

Dar in niciun caz de la aminoacizi, am luat si eu proteine si pastile cu aminoacizi, si esentiali si neesentiali si nu am crescut foarte repede, tot lent am crescut.

Si nu mai zi "proteine" la orice supliment, peste jumatate din suplimentele folosite de sportivii de performanta nu au deloc proteine ( au oxid nitritc, creatina si altele ).

| DLeonard a răspuns (pentru Cosmin86):

Intelege ca fiecare pastila contine aminoacizi diferiti si nu cred ca i-ai testat tu pe toti in parte ca sa vezi cum reactioneaza. Intredevar, ei iau si steroizi. Crede-ma ca nu se odihnesc nici ei foarte mult pentru ca se antreneaza cat muncim noi oamenii(uneori chiar mai mult), tocmai d-aia se numesc sportivi de performanta.

| Sprite a răspuns:

Adevarul este ca Sprite nu a mai auzit de babe cu muschi, in schimb, a auzit de tipi fara muschi, dar cu succes la fete. Parerea noastra este sa te apuci de citit, s-ar putea sa ai mai mult succes la fete decat cu trasul de fiare.winking

| stefanvalentin a răspuns:

Sa nu bagi niciodata proteine! Si daca faci sala un an ajungi binewinking. Fundabatting eyelashes?

| Cosmin86 a răspuns (pentru stefanvalentin):

De ce sa nu bage niciodata proteine? Ai idee ce sunt?

Stii ca TU consumi zilnic proteine? Proteinele se gasesc in carne, lapte, branza, oua, soia si in unele legume. Si suplimentele cu proteine tot din astea sunt facute.