| ardeigras a întrebat:

Am 12 ani si fumez (fumez de la 11) nu vreau sa ma luati ca "esti prea mic", stiu ca sunt. Stau intr-un cartier mic, iar toti vecinii stiu ca fumez. Ar cam trebui sa le spun parintilor, deoarece ei vor afla in final. Cum as putea sa o fac?

7 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pur si simplu le zici ca ai incercat cateva tigari si au inceput sa iti placa. Incepi asa... usor big grin

| Andreeush a răspuns:

Spune-le și gata, până la urmă tot vor afla.

| aXy99 a răspuns:

Sa le spui.

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Decat sa afle de la vecini mai bine le spui tu,crede-ma,e de preferat sa spui tu mai bine,acum poate imi bat degeaba capul cu tine dar mai bine lasa naiba tigarile alea,costa mult, iti distrug sanatatea si nu iti aduc nici un beneficiu, e prostesc sa fumezi in general nu numai cand esti mic, de bani pentru tigari mai bine tii strangi in pusculita iti iei pantaloni, adidasi sepci sau o saorma.Iti zic eu dupa un timp o sa vrei sa te lasi si o sa iti fie greu, nu vorbesc din experienta dar am intalnit persoane.

| Sonia822 a răspuns:

Ti-as recomanda sa nu le spui deocamdata, si sa mergi in vizita pe sectia de oncologie, la spital, doar sa arunci o privire. Vei constata ca stau cate 2 in pat, cu perfuzor, niste pungi uriase cu otrava, cand intra in organism citostaticele, distrug tot, si ce e bun, si ce e rau. Bolnavilor li se schimba culoarea, ochii se fac vinetii si pielea galben verzui, toti arata cam la fel. Dupa 15 minute vomita toti de-odata, au langa pat o cutie, ca e ca la romani. Miroase a voma toata sectia. Dupa 3 sedinte, cand fac baie, cade parul in suvite. Dupa alte 3 spalari raman toti fara par, fie ca-i femeie, fie ca-i barbat. Dupa sedintele de citostatice mai traiesc max 5 ani, ca fac cheaguri, se urca l creier, fac divrse. Cand pleaca de la sedinte, au nevoie de asistenta, pentru ca au vartejuri, ameteli, cad pe jos. Cel mai vesel moment e cand ini iau copiii si merg la cumparaturi. Cumpera peruci, sa arate a om. Copiii isi dau cu parerea, le sta bine cu aia, sau cu aialalta. Nu mai e tutun d-ala de fumau bunicii si la 95 ani. Acum e o chestie cu o substanta ce da dependenta, si are peste 4000 compusi chimici, inclusiv d-alea de la rachete. Te umpli de metale grele, o sa ai rezultate proaste la scoala, ca distrug din celulele creierului si ale plamanilor. Inca mai poti sa te lasi. Dacavrei, bine- inteles.

| Dana2103 a răspuns:

Sa iei tratament antifumat

| unu3doi2trei1 a răspuns:

Știe tot cartierul, crezi că nu e posibil să fi aflat de la cineva?