| AlexandruVasu a întrebat:

am 14 ani si as vrea sa cumpar un tricou de pe internet, ca surpriza pentru ziua tatalui meu. Cum as putea sa cumpar produsul fara ca parintii sa afle? As vrea ca comanda sa vina intr-un anumit loc, nu la adresa mea, este posibil asa ceva?

Răspuns Câştigător
| Lioana a răspuns:

In primul rand e important de știut de pe ce site faci comanda.
Daca e vorba de o firma din Romania plata se poate face la primirea produsului. Poti face comanda iar atunci cand te suna curierul te intelegi cu el si ii spui ca vii tu in fata casei sau a blocului ca sa preiei coletul pentru ca e o surpriza si nu vrei sa stie inca familia.
Daca e vorba de un site din alta tara atunci trebuie sa platesti anticipat tricoul. Plata se face cu cardul, daca ai card si bani pe el.
Nu e adevarat ce spune AnaMaria50, ca nu poti cumpara online daca ești minor. Important e sa ai card. E suficient unul de debit nu e necesar unul de credit daca sunt bani pe el.
Coletele din strainatate vin in general prin Posta Romana, nu prin curier si va trebui sa-l ridici de la Posta. Vei primi un bilețel in cutia postala atunci cand va ajunge coletul. In acest caz nu poti trece alta adresa decat cea pe care o ai in buletin pentru ca nu vei primi coletul.

| AlexandruVasu explică (pentru Lioana):

Multumesc, mi-a fost de ajutor raspunsul tau. Site-ul este din Romania, dar am si card de debit studentesc, primit de la liceu, dar ideea este ca s-ar putea ca tata sa poata vedea tranzactia facuta si voiam sa stiu daca pot plati si ramburs. Inca o data iti multumesc.

| Lioana a răspuns (pentru AlexandruVasu):

Cu placere. Felicitari ca esti un fiu bun si ca te gandesti la parintii tai!

5 răspunsuri:
| ℓαυяα a răspuns:

Poți da comanda pe adresa unui prieten, dacă este și el de acord happy.

| Violleta2022 a răspuns:

In cazul tau, nu, nu este posibil.
In primul rand, avand doar 14 ani, nu ai card de credit sa poti cumpara online, deci nu poti platii cu nimic ca sa poti instructiona vanzatorul sa trimita pachetul la alta persoana, pe alta adresa decat a ta.

| CaliforniaLA a răspuns:

Dacă nu este cu care de credit poti, si trebuie sa iti dai datele tale personale