| KLiNK a întrebat:

Am 14 ani si imi place de o fata de varsta mea. Noi doi ne cunoastem de cand eram mici. Deci nu se poate spune ca nu o cunosc sau ca trebuie sa o cunosc mai intai. Problema este ca eu sunt destul de timid si nu ii pot spune ca o plac. In ultimele zile pot sa spun ca m-am comportat frumos cu ea si parca a inceput sa se cam apropie de mine. Cum credeti ca i-as putea spune ca o plac? Tin sa mentionez ca una dintre prietenele ei este o prietena destul de apropiata pentru mine. Deci o pot ruga pe aceasta sa ii spuna in locul meu? Sau ii spun eu tot?
PS: Mai este o problema. Fetei acesteia ii place de un baiat mai mic cu un an decat noi. Credeti ca este o piedica?
Astept raspunsuri. Dau si FUNDA!

Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

Hey!
Hai s-o luam cu inceputul, bine?
Voi 2 va cunoasteti de mici deci banuiesc ca aceasta fata te cunoaste si ca a realizat deja ca ai inceput sa tii la ea,de aceea v-ati apropiat.
Eu unul cred ca a inceput si ea sa te simpatizeze dupa atata timp, de aceea s-a apropiat de tine in ultima vreme.
Eu unul spun sa nu te repezesti la ea si sa-i spui direct "Stii, eu te plac mult de tot!"
Asta ar fi o optiune buna oricum, daca va cunoasteti de atata vreme, adica sa-i spui direct dar in cazul de fata esti avantajat deci hai sa profitam de asta.
Roaga-ti prietena aceea sa-i spuna fetei de care-ti place ca "Ei i se pare ca tie iti place de acea fata...ca te uiti la ea atunci cand ai ocazia si toate cele" Asta ca s-o faca oarecum sa-si puna intrebari si sa pregateasca raspunsul adica "DA" sau "NU" pentru atunci cand o vei intreba chiar tu. Asa nu o sa faca vreun pas cu acel baiat caci o sa fie indecisa si o sa ai timp destul cat sa fii cu atat mai apropiat de ea. Joaca-te cu ea, deci (Nu la propriu...) Dupa ce prietena aceasta a bagat "zvonul" atunci fata o sa inceapa sa se gandeasca la tine si la ce simte pentru tine, daca te poate considera mai mult decat un prieten bun.
Trebuie sa te comporti exceptional cu ea ca sa vada ca o placi si din comportament sa nu fii genul "Una spun si alta fac..." asta ca s-o faci sa vada cat de mult iti dai interesul. (Asta ar trebui sa dureze vreo saptamana, de cand prietena ii spune zvonul si pana cand ii spui chiar tu.) Da, dupa o saptamana sau mai mult tu decizi cand te consideri pregatiti o sa-i spui chiar tu ca o placi. (Ea se astepta la asta deci are un raspuns pregatit pentru tine intrucat a avut timp de gandire).
Acum sa spun de ce nu erau bune variantele tale.Cu spusul direct de catre tine sau de catre prietena.
Daca ii spuneai tu direct atunci ea nu avea un raspuns sigur si nu iti zicea nimic caci o luai prin surprindere si nu stia ce sa raspunda (+ca pareai un pic disperat)
De asemenea, daca ii spunea direct prietena ei atunci fata ajungea sa creada despre tine "Ce las, nu a putut sa-si spuna sentimentele".
Astfel "zvonul acela" ii da ocazia sa mediteze la ce decizie o sa faca.
Eu unul nu cred ca o sa te respinga pentru ceva incert precum acel baiat, atata timp cat acela nu i-a spus direct ca o place. Eu cred ca tine mult de tot si la tine doar ca nu s-a gandit pana acum la tine decat precum la un prieten bun.
De aceea am ales acea varianta care ii ofera un timp de gandire...
Este doar parerea mea.
Bafta!

-Blytz-

6 răspunsuri:
| KamaSutra a răspuns:

Bunahappy
Nu cred ca acel baiat e o piedica,daca tu te comporti mai frumos cu ea atunci nu ai de ce sa te temi.
Poti incerca sa-i spui direct,dupa parerea mea,e cea mai buna solutie.
Dar daca nu poti,i-ai putea scrie o scrisoare sau o poti intreba pe acea prietena cum ai putea s-o cuceresti, dar nu-i spune ca e vorba de tine, decat daca esti sigur ca poate tine secret. Eu nu cred ca ar trebui sa-i spuna ea, fiindca poate inflori sau nu poveste, Asa ca pas.
Succeshappy

| syd2 a răspuns:

Buna, daca iti place de ea poti s-ai scrii asta pe net, acolo vei avea curajul. Insa te sfatuiesc sa nu-i spui asta prin intermediul prietenei fiindca tu nu stii cum ii va relata ea aceasta informatie ei, mai bine spune-i tu direct. Acel baiat nu este o problema daca ea te place cu adevarat. Insa stii, eu nu recomand aceste iubiri la 14 ani din cauza ca esti inca prea tanar acum tu ai alte probleme mai importante decat aceasta dragoste neimportanta asa ca mai bine cautati iubirea in hobyurile tale fiindca te vei strica la cap cu dragostea din propria experienta stiu, insa alegerea este a ta nu te impun la nimic, doar trebuie sa tii cont ca nu esti inca dezvoltat moral pe de plin.
Numai bine.
Semnat Putin Vodka 228.

| Daniellllll1 a răspuns:

Deci:
Cred ca este o piedica acel baiat,dar atata timp cat tu te comporti frumos cu ea,si ea apreciaza asta si nu-i vreo d-aia "Ai de... ce bu... e asta,hai ca ma bag pe el". Atunci nu cred ca e o piedica,in schimb da,dar nu mare.
Eu spun sa ii zici la fata respectiva ca vrei sa vorbesti cu ea si ii spui ce simti...
Daca nu poti face asta,cerei la prietena ei, deoarece ai mentionat ca sunteti prieteni, sa iti dea niste sfaturi legate de o fata, sa nu-i zici de care, ca poate o sa-i zica...
Mult noroc!

| Romb3r a răspuns:

Pai,tata,niciodata sa nu-i spui unei fete ca o placi. Faci glume, bati apropouri, lucruri ca acestea din care ea sa-si dea seama.Nu trebuie sa stie ca o placi 100%(si-ar pierde interesul). Incerci sa o scoti des la un suc sau ceva de genu si asa va creati o relatie.N-are rost sa-i spui direct sau indirect(nici macar sa-i confirmi)ca o placi.Si chiar daca i-o vei spune, pun pariu ca vei regreta mai tarziu.

| elfics a răspuns:

Eu sunt o fata si crede-ma e muuuult mai bine sa ii zici direct. Daca ea te place, sau are o atractie fata de tine se asteapta sa ii spui. Daca astepti prea mult o sa creada ca nu o placi si o sa renunte la tine. Eu zic sa ii spui direct. E cel mai binewinking

| Romb3r a răspuns (pentru elfics):

Daca tu crezi ca sa-i spui unei fete ca o placi este corect, inseamna ca fie esti proasta, fie esti obsedata.O fata stie cand o placi daca te comporti corect cu ea.Sunt foarte destepte, orice s-ar crede.