| anonim_4396 a întrebat:

Salut, TPU.
Am 16 ani si sunt foarte paros. Maini, picioare, asta nu ar fi o problema, dar inclusiv pe piept si burta. Sa nu mai zic la barba de la 15 ani. Nu imi place, nu mai suport, nu mi se pare deloc estetic... vine vara, imi e rusine sa vorbesc cu parintii mei, desi ei stiu de asta. Am nevoie de sfaturi. Poate fi vreo dereglare hormonala? Cum scap de el? Masina de tuns, aparat de ras corporal? Nu vreau sa creasca si mai des dupa. Nu am vazut niciun prieten de ai mei sa aiba asa ceva si mi-e rusine si sa ma dezbrac in pielea goala in public. Chiar am nevoie de ajutor...

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Exista de aceea ți am zis sa mergi la endo sau dermatolog dar mai întâi trebuie sa faci niște analize
Cu electroliza e definitiv cu laserul nu.

11 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Nu te rade, solutia e simpla, cu masina de tuns, te faci cu masina cu numarul 1, cel mai mic, si cu numarul 2 ar merge, nici nu razi, nici nu arata urat arata normalwinking

| ania a răspuns:

Așa te-a făcut Dumnezeu, care-i problema? Precis Dumnezeu are pentru tine o soție căreia îi va plăcea de tine așa cum ești.Mai bine roagă=te pentru ea, mulțumește-i că ești sănătos, părul la bărbați e o chestie foarte masculină, numai satana vrea să te strsezi în halul ăsta.

| Sofer a răspuns:

Parul de pe piept și burta arata faptul ca devi un bărbat adevărat cu tot cu barba.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hipertricoza se numește poți scapa de parul excesiv de pe tot corpul vizitează un endocrinolog

| Adolescentul551 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar nu exista medicamente pentru a nu mai creste exagerat, doar epilarea cu laser sau electroliza, asa i?

| Adolescentul551 a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc mult, o sa merg la un control dupa toata nebunia asta.

| anonim_4396 explică (pentru Adolescentul551):

Sa fi sănătos!

| anonim_4396 explică (pentru Adolescentul551):

Exista de aceea ți am zis sa mergi la endo sau dermatolog dar mai întâi trebuie sa faci niște analize
Cu electroliza e definitiv cu laserul nu.

| 90210 a răspuns:

Stai linistit ca mai sunt baieti asa. Iubitul meu este foarte paros. Cred ca singurele zone unde nu are par e pe umeri laughing Pe mine nu ma deranjeaza, chiar mi se pare masculin. El a zis ca daca ma deranjeaza se duce la salon, dar nu am avut vreo problema cu parul.

| Octavian81 a răspuns:

Ciao!
Pilozitatea (parul) de pe corp e data de hormonul masculin, testosteron. Noi, barbatii, avem mai mult, dar si femeile il au, intr-o cantitate mai redusa, decat barbatii, acest hormon.
Ca sa te simti mai linistit eu zic sa mergi la doctor cu problema asta. Incearca sa vorbesti cu pariintii tai sa te duca la doctorul de familie. Acesta va sti incotro sa te indrume, daca va fi cazul. Pana atunci incearca sa vorbesti si cu un psiholog, poate e te va ajuta cu sfaturi, si te va ajuta sa scapi de acest complex, al pilozitatii.
Succes!

| Amy6 a răspuns:

Dacă simți un disconfort emoțional din cauza asta poți apela la un salon in care sa te duci regulat. Din păcate și noi femeile avem aceeași problemă, deși în cantitate minoră. Consider că este vorba de un fapt social care pune pe primul loc frumusețea estetică dar na, trăim în societate si trebuie sa ne conformăm. Poți încerca să lași lucrurile așa sau să începi să te razi și etc. Ar mai exista soluția cu epilarea laser, dar nu îți pot da multe informații deoarece nu știu ce și cum. Este ceva destul de costisitor și dacă nu este făcut într-un loc anume poate crea anumite daune, să spunem așa.

| TeoOooDora a răspuns:

De vrei sa te faci la barba e ok, dar restul nu te sfatui! Nu iti fie rusine, eu sunt fata, si eram disperată sa iau si puful de pe fața, si imi pare rau, fata mi s-a facut cu iritatii, si abia am scapat, baieti ca tine mai sunt, nu fa prostia sa te razi, acum cum doresti!