| cristi1000 a întrebat:

Am doi caini bolnavi de maladia Carre (Jigodie).As vrea sa stiu daca pot sa le dau antibioticul augmentin,ca sa isi revina, boala este in prima faza (febra, nu are pofta de mancare).Am auzit ca augmentinul este un antibiotic tare.

Si fara vizite la veterinar ca se uita toti ca prostii si zic ca nu mai poate scapa, dar am vazut pe net ca boala se poate trata pana la semnele nervoase(paralizie,...)si nici unul dintre catei nu au aceste semne.

Răspuns Câştigător
| Kombabv4 a răspuns:

Cristi1000 dai funda?

6 răspunsuri:
| Kombabv4 a răspuns:

Depinde si eu am avut un catel bolnav si chiar daca-i in prima faza depinde cat de puternice sunt simptomele si da eu am folosit augmentin da il folosesti decat daca sunt puternice simptomele daca sunt mai slabe sai dai Synulox si retine sa il ti la caldura si sa nu-l lasi afara pe perioada asta! tine minte nu-l lasa afara!

| cristi1000 explică (pentru Kombabv4):

Simptomele nu sunt prea puternice, de mancat mananca doar carnita, si putin laptic, dar in rest nimic.Aseara stranuta si m-am speriat ca am avut un caine care mi-a murit acum 2 zile din aceeasi boala, si i-am dat din prima zi augmentin ca sa nu fie prea tarziu ca la celalalt caine cand i-am dat ca era pe moarte.Dar ii dau foarte putin si eu sper sa se vindece.

| Kombabv4 a răspuns (pentru cristi1000):

De vindecat se vindeca daca stranuta inseamna ca a racit dar daca are si boala ti-am scris ce sa faci il ti in casa la caldura nu-l lasi afara si dacca nu-s puternice simptomele dai Synulox!

| cristi1000 explică (pentru Kombabv4):

Aici inteleg, l-am bagat in casa la caldura, dar nu am synulox, am doar augmentin, dar are ceva daca ii dau foarte putin?

| Kombabv4 a răspuns (pentru cristi1000):

Daca ii dai augmentin ar trebui sai dai cam jumatate sau mai putin din doza normala!

| Kombabv4 a răspuns (pentru cristi1000):

Cristi1000 dai funda?

| Kombabv4 a răspuns:

Depinde si eu am avut un catel bolnav si chiar daca-i in prima faza depinde cat de puternice sunt simptomele si eu am folosit augmentin da il folosesti decat daca sunt puternice simptomele daca sunt mai slabe sai dai Synulox si retine sa il ti la caldura si sa nu-l lasi afara pe perioada asta! Tine minte nu-l lasa afara! Apropo am uitat daca-l scoti afara poate sa faca pneumonie sa raceasca sau sa tuseasca!