| tracicus a întrebat:

Poate sa moara de jigodie (maladia carre) un catel vaccinat contra acestei boli?

Răspuns Câştigător
| mihai9770 a răspuns:

Teoretic nici nu ar trebui sa se imbolnaveasca de asta.

13 răspunsuri:
| viotedy a răspuns:

Daca e vaccinat doar de 3 zile orice e posibil. putea sa aiba deja boala cand l-ai luat.

| michelia a răspuns:

Daca e vaccinat ar trebui nici sa nu se imbolnaveasca de jigodie, care e letala foarte des.
Totusi se mai imbolnavesc.
Sigur il tratezi, dar uite pe un forum un leac babesc:
" Metoda cu arsul pe botic(la jumatatea dintre nas si ochi, cu o andrea incinsa) la catei mi spus-o mai intai veterinara si apoi toate farmacistele veterinare si apoi multe alte persoane care asa si-au salvat cateii.Nu e vorba ca esti sadic ci de faptul ca tratamentul care CANGLOB este foarte scump si nu toata lumea si-l pemite se face intre 3 si 5 zile dar nu este nici macar garantat ca-si va reveni catelul "
http://www.zooland.ro/Caini__Boala_lui_Carr__jigodia_-3657.html

bafta!

| tracicus explică (pentru michelia):

Am vazut catei salvati asa, dar al meu e vacinat...eu sunt plecat de acasa de duminica si azi m-au sunat sa imi zica ca nu mai mananca si cred ca are jigodie, e posibil sa faca asa pentru ca am plecat?, e foarte atasata de mine

| michelia a răspuns (pentru tracicus):

Nu face jigodie de dorul tau, dar poate sa-ti simta lipsa si sa nu manince.
Sint insa si alte simptome la jigodie pe linga letargie: febra, scurgeri din nas si ochi, diaree chiar. A vazut-o veterinarul? Roaga pe cineva s-o duca acolo, macar sa te linistesti ca nu e jigodie; sau sa inceapa un tratament.

| tracicus explică (pentru michelia):

Cred ca dupa mine face, a inceput sa "planga cand m-a auzit la telefon", catelusa a stat aproape toata ziua jos fara chef de viata nu prea manca. era foarte atasata de mine, dar nu mai o pot tine la Timisoara, am dus-o acasa la tara, la curte

| michelia a răspuns (pentru tracicus):

Si daca tu crezi ca asta e motivul ( e foarte posibil sa fie, cateii sint foarte atasati de stapinii lor), de ce te-ai dus cu gindul la jigodie? Roaga rudele de acolo s-o urmareasca daca are si alte simptome azi, miine si abia apoi se pune problema de medic.
Pacat ca nu o mai poti tine linga tine. Si pentru tine si pentru ea.

| karsivan a răspuns:

Da, poate sa faca boala : daca a fost vaccinat si nu a facut anticorpi suficienti dupa vaccinare (are o imunodeficenta), daca a fost vaccinat in timp ce era bolanv fara semne clinice vizibile(in perioada de incubatie a bolii) si la citeva zile se declanseaza boala, sau daca este pus in contact cu virusul inainte ca organismul sa fabrice anticorpi. Dupa vaccin trebuie sa treaca cel putin 20-21 zile pentru ca numarul de anticorpi(soldatii de aparare) sa fie la numar maxim si sa protejeze.

| tracicus explică (pentru karsivan):

Deci, teoretic timpul e in favoarea ei, azi am sunat, si se simtea mai bine.

| karsivan a răspuns (pentru tracicus):

Sper ca medicul tau a folosit deja imunoglobuline pentru maladia Carre, cele romanesti sunt cele mai eficiente, tinem pumnii strinsi sa se faca bine.

| adishorMS a răspuns:

Da poate daca in momentul vaccinului boala se afla in corp
vaccinul contine tulpini din virus pentru a forta corpul sa produca antigeni (soldatii de aparare) iar daca tu introduci prin vaccin mai multi virusi, corpul intra in colaps

| Roxy5199 a răspuns:

Daca vaccinul e facut de curand(un an /mai putin) nu da raca e dee de mai mult timp poate!

| tracicus explică (pentru Roxy5199):

Vaccinul e facut vineri, eu vineri am cumparat-o si am vaut in carnetul de sanatate ca trebuie facut vaccinul de 8 saptamani sambata (printre care si cel de jigodie) si am vrut sa nu o duc acasa pana nu are vaccin, ca am mai auzt probleme cu alti catei

| Roxy5199 a răspuns (pentru tracicus):

Cati ani\luni are catelusa?