| anonim_4396 a întrebat:

Am o mare problema! Eu si tata (mama a murit) trebuie sa ne mutam in Germania din cauza slujbei tatalui meu... EU NU VREAU SA PLEC! Toti prietenii si apropiatii mei sunt aici! Nu e corect! Imi puteti da niste sfaturi in legatura cum sa ma acomodez acolo? Sau daca ati trecut si voi prin asta, ce ati facut?
FUNDA
Va rog ajutati-ma!

Răspuns Câştigător
| TheGreatPerhaps a răspuns:

In primul rand, gandeste-te cat de important este pentru tatal tau sa-i fii alaturi si sa-i arati ca il sustii, avand in vedere intreaga situatie.
Apoi, inteleg ca aici sunt toti prietenii si cunoscutii tai, insa vei avea multe cai de a pastra legatura cu ei - aici ma refer la tehnologie sau, de ce nu, si vizite.
Schimbarea este intotdeauna dificila, insa odata cu trecerea timpului, crede-ma, o vei privi ca pe o binecuvantare. Gandeste-te la cat de mult o sa te distrezi acolo, cati oameni noi o sa cunosti, cate locuri incantatoare vei vizita, cate obiceiuri, traditii germane vei intalni! Incearca sa o iei ca pe provocare, ca pe o noua oportunitate de a-ti extinde orizonturile, consider-o o noua aventura in care trebuie sa pornesti pentru a te dezvolta!
Va doresc numai bine, atat tie, cat si tatalui tau! :*

2 răspunsuri:
| AnonimaSpeciala a răspuns:

Pai, daca pleci vei avea multe avantaje.In primul rand vei invata multe lucruri noi, vei avea experiente noi, iar oamenii vor realiza cat de importanta erai cand iti vor simti lipsa.Si vei fi privita cu alti ochi din cauza ca vei locui intr-un loc nou.Mai ales ca vizitele vor fi mai dulci. Tehnologia a avansat mult, Poti vorbi pe Skype cu prietenii tai si va puteti auzi si vedea cand vreti.Am trecut zi eu printr-o mutare si stiu cum e.Iti tin pumnii.

| anonim_4396 explică (pentru AnonimaSpeciala):

Merci mult!