| Mihnea007 a întrebat:

Am o mica problema, legata de scoala. De mai mult timp am constatat ca am niste probleme cu invatatura. Inainte nu prea dadeam importanta dar acum sunt deja a 7-a. De multe ori trag de timp si nu ma pot opri. De exemplu, dimineata imi deschid laptopul, stau cat stau, timpul tot trece, si, cand in final ma apuc sa invat, nu prea reusesc sa memorez. Citesc cateva randuri, dupa care ma plictisesc, imi deschid telefonul, mai intru pe net si nu prea invat mai nimic.

Ce as putea sa fac pentru mai multa atentie si sa pot ca, atunci cand imi propun ceva, sa termin tot de facut, si sa nu ma abat de la ce am de facut?

Ajutati-ma repede, va rog! happy

ps. nu imi raspunde-ti cu: "trebuie sa incerci sau sa te straduiesti mai mult"

1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Desfiinteaza complet laptopul, scoate-l din casa. La fel televizorul (sau cere-le parintilor sa-l codeze astfel incat sa nu poti sa te uiti la el). Ia-ti un telefon simplu, fara internet si din care sa stergi jocurile si aplicatiile inutile. Si stabileste-ti singur un sistem de pedepse. De exemplu: pentru o nota de 8 la matematica, trebuie sa faci cate zece exercitii suplimentare in fiecare zi timp de o luna, etc.