| CodrinValentin a întrebat:

Salut, TPU. Am o problema la Windows: cand intru la un fisier.exe imi da eroarea "windows\system32\rundll32.exe is not valid Win32 application". Ce trebuie sa fac si cum? Plsss! Help!

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Cred ca esti virusat cu Jeefo.
Pt a verifica daca ai sau nu jeefo in sistem, descarca de aici removal tool-ul. http://www.softpedia.com/get/Antivirus/JeefoGUI.shtml

Alta solutie este ComboFix
http://download.bleepingcomputer.com/sUBs/ComboFix.exe
Apoi te asiguri ca ai inchis toate programele care ruleaza (yahoo messenger, firefox, etc) si rulezi apoi ComboFix. Te va intreba daca sa inceapa curatirea. Confirma cu Yes de fiecare data. Nu-l opri in timp ce scaneaza si dezinfecteaza sistemul. E posibil ca in timpul rularii lui desktop-ul sa dispara, dar nu te ingrijora.
La sfarsit va afisa rezultatele scanarii si teoretic PC-ul tau este curat.
NOTA:Descarcarea si salvarea o faci pe DESKTOP si nu in alta parte cum ar fi in Downloads sau alte partitii.

24 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Fa o scanare cu MalwareByte Antimalware de aici: http://www.malwarebytes.org/products/malwarebytes_free

Instaleaza-l si la sfarsit asigura-te ca ai bifat urmatoarele: Update Malwarebytes' Anti-Malware si Launch Malwarebytes' Anti-Malware. Apoi apasa Finish.
Dupa lansarea programului, selecteaza Perform full scan si apoi apasa pe Scan.
La terminarea scanarii apasa OK si apoi Show Results. Asigura-te ca e totul bifat si apoi apasa Remove Selected.
Bafta!

| CodrinValentin explică (pentru neluL):

Lam descarcat dar cand intru sa instalez imi aparea eroarea : c:/Documents and Settings/Codrin/My Documents/Descarcari/mbam-setup-1.61.0.1400(1).exe is not a valid Win32 application!

| neluL a răspuns (pentru CodrinValentin):

Intra in Safe Mode si instaleaza-l de acolo ->>>
SAFE MODE - este un mod de diagnosticare ce functioneaza pe toate sistemele de operare Windows, si care necesita o configuratie minima si drivere generice. Safe mode reprezinta pornirea windows-ului cu un numara minimal de functii necesare pentru lucru. Asa ca, mai jos vei gasi un mic ghid prin care vei afla cum poti intra in Safe Mode fara probleme.
Cum pot sa intru in Safe Mode?
1. Restarteaza calculatorul
2. Apasa butonul F8 pana cand iti apare Advanced options Menu (Reporneste computerul si apasa tasta F8 de pe tastatura inainte de a aparea ecranul de boot al sistemului de operare - tasta o apesi de mai multe ori si repede pana iti apare imaginea de mai jos)
3. In meniul care apare alege "Safe Mode" sau "Safe mode whit networking"
"Safe mode networking" e la fel ca "Safe Mod" doar ca include si internetul.
Vezi foto: http://img534.imageshack.us/img534/3794/windowssafemode.gif
4. Iesirea din "Safe mode" se face simplu, restartam calculatoru si alegem optiunea "Start windows normaly"
Daca nu reusesti sa rezolvi problema in "Safe mode" poti alege si "Last known good configuration" – optiunea aceasta intoarce sistemul la starea optima.
Vezi foto: http://windowsgeek.info/wp-content/uploads/2011/03/5cir12.gif
5. Asteapta ca sistemul de operare sa incarce anumite fisiere necesare deschiderii lui. Succes!

| CodrinValentin explică (pentru neluL):

Am incercat metodele safe mode. si cu LAST known good configuration dar tot degeaba. daca mai este ceva ce stiti ca poate merge pls ziceti-mi si mie! Revin in 30 - 60 min.
P.s : MERSI TUTUROR CE AU INCERCAT SA MA AJUTE, SI TUTUROR CE VOR INCERCA SA MA AJUTE!

| CodrinValentin explică (pentru neluL):

ComboFix a facut tot. MZ mane Raman dator daca potlaughing

| neluL a răspuns (pentru CodrinValentin):

Dai o bere big grin bye, bye wave

| Anubis4 a răspuns (pentru neluL):

THX m-ai ajutat si pe mine big grin.Chiar meriti funda aiawinking

| PopAntonio a răspuns (pentru neluL):

La mine nu ma lasa sa intru in combo fix dc?

| neluL a răspuns (pentru PopAntonio):

Probabil nu esti de pe contul de administrator! Intra in Safe mode si deschide-l de acolo.

| RaresCristi a răspuns (pentru neluL):

M-ai ajutat! Iti raman dator cu orice! Daca joci CS pot sa te ajut la orice ( sunt scripter )... Daca joci SA-MP te ajut ( sunt scripter)!
RESPECT neluL!

| neluL a răspuns (pentru RaresCristi):

Tranks happy

| DieYoung a răspuns (pentru neluL):

Merci mane iti raman dator

| neluL a răspuns (pentru CodrinValentin):

Cred ca esti virusat cu Jeefo.
Pt a verifica daca ai sau nu jeefo in sistem, descarca de aici removal tool-ul. http://www.softpedia.com/get/Antivirus/JeefoGUI.shtml

Alta solutie este ComboFix
http://download.bleepingcomputer.com/sUBs/ComboFix.exe
Apoi te asiguri ca ai inchis toate programele care ruleaza (yahoo messenger, firefox, etc) si rulezi apoi ComboFix. Te va intreba daca sa inceapa curatirea. Confirma cu Yes de fiecare data. Nu-l opri in timp ce scaneaza si dezinfecteaza sistemul. E posibil ca in timpul rularii lui desktop-ul sa dispara, dar nu te ingrijora.
La sfarsit va afisa rezultatele scanarii si teoretic PC-ul tau este curat.
NOTA:Descarcarea si salvarea o faci pe DESKTOP si nu in alta parte cum ar fi in Downloads sau alte partitii.

| bIaYGI a răspuns:

R3! In situatia aceasta au fost distruse system 32 ai putea sal schimbi dar nu e recomandatwinkingiti faci o reinstalare de windows si iti pui un anti virus bun ca ai virusi in pc si iti strica windowsu! daca vrei sa il faci fara sa schimbi windowsu add andrei.albert93 si iti dau ceva pe messenger care iti repara eroareahappy

| CodrinValentin explică (pentru bIaYGI):

Nu vreau sa reformatez pc-ul.
P.S Nu imi merge messengerul. imi da aceeasi eroarebig grin

| bIaYGI a răspuns (pentru CodrinValentin):

Add andrei.albert93

| CodrinValentin explică (pentru bIaYGI):

Am intrat pe Meebo! necro_codrin@yahoo.com

| Parvu_Marius_Gabriel_1972 a răspuns:

Am si eu aceeasi problema nu merge nici cu combo fix apare aceeasi eroare ce sa fac?

| Narcis_Stancu_1998 a răspuns:

Va rog frumos ajutati-ma si pe mine, cand intru in safe mod tot aceeasi eroare imi da sad help mee

| Logitech_Andrey_1991 a răspuns:

Daca nu iti ruleaza nici un fisier cand dai clik pe el, dai clik dreapa dai RUN AS ADMINISTRATOR si atunci iti va rula programu respctiv, incearca varianta cu COMBOFIX chiar daca iti da eroarea dai RUN AS ADMINISTRATOR si lasa-l ca isi face treaba singur

| Mihalcea_Cosmin_1988 a răspuns:

Salut, stiu ca vin cu comentariul tarziu dar poate ma ajuta si pe mine cineva. Am si eu aceeasi problema, am instalat combofix l-am rulat dar nu s-a schimbat nimic ce as mai putea face.
PS : Am rular si Jeefo...

| RD_Twist_1994 a răspuns:

Va multumesc pentru ca si eu am avut aceeasi problema :* combofix rezolva tot

| Ovidiu_Crivac_1997 a răspuns:

Imi da si mie aceeasi eroare, va rog frumos cum pot sa o rezolv fara sa reformatez pc-u, multumesc frumos!?

Alte răspunsuri