| andreiutzu40 a întrebat:

Am sa va pun o intrebare.
Parintii mei m-au inscris la o scoala idioata din toate punctele de vedere nici nu stiu de ce m-au inscris acolo poate, pentru ca e la 2 pasi de mine? In fine.In clasa a 5-a, eu am trecut a 6-a, credeam ca o sa fie frumos dar, de fapt, e infern.Am o diriginta cu frunte de lopata, o frunte gigantica, am un cocalar (la propriu, chiar e cocalar) care imi face zile fripte in aceasta scoala iar, daca ii zic dirigintei ca e rau cu mine, nu ii face nimic iar ala incepe sa faca misto de mine.Am numai copii redusi mintali, care se folosesc de mine deoarece am note mari si imi cer mereu temele sau sa copieze la teste.Am un profesor de mate bosorog care nu ne invata nimic.Vine in clasa, ii scoate pe aia prosti la tabla care stau 30 minute la o fractie, inmultire, impartire etc... Apoi iese din clasa si nu se mai intoarce sau vorbeste la telefon, citeste ziarul si nu mai continua ora, din cauza lui am luat NOTA 5 IN TEZA.Ne-a dat la teza niste subiecte de care nu stiam nimic deoarece, nu ne invata. Daca ii zic directoarei ca nu ne invata nimic acel profesor de mate, ea spune ca o sa ne invete.CAND NE INVATA? Eu vreau sa invat nu sa ajung un gunoier sau cersetor.Si vreau sa ma mut la alta scoala care nu e deloc departe de mine ba chiar, am o prietena care merge la acea scoala si pot merge impreuna cu ea.Problema este ca, parintii nu vor sa ma mute acolo.Nu vreau sa le zic de problema cu prostii si cocalari pentru ca imi este frica ca se vor duce la scoala sa vorbeasca cu diriginta sau directoarea si apoi acei copii se vor lua de mine.Niste sfaturi, va rog, in special cu subiectul "Cum sa ii fac pe parinti sa ma transfere la acea scoala". Multumesc! Cel mai bun sfat = FUNDA!

4 răspunsuri:
| Carmen100 a răspuns:

Hmmmthinking nu stiu cu ce sa incep...In primul rand spune'i parintilor! Asta e cel mi bun lucru pe care il poti face. Inteleg ca ti'e frica dintr'un motiv sau altul dar nu poti sa stai asa, ca o placinta si sa nu faci nimic. Am inteles ca esti destept, dar acolo sunt niste profi care laughing citesc ziarul in ora rolling on the floor n'am mai auzit asa ceva laughingNoi avem unu de sport care vine beat, se uita pe pereti si apoi ma trezesc cu 8 la sport, chiar daca sunt ascultatoare si fac toate turele de teren. Frate, nu merita sa ramai acolo doar pentru ca e aproape de casa sad Convinge'i cumva pe ai tai, ca se termina vacanta.

| dianacuza a răspuns:

Ar trebui sa mergi sa vorbesti deschis problema aceasta cu parintii tai. Spune-le adevarul si convinge-i ca acea scola nu este buna pentru tine. Explica-le ca profesorii nu sunt buni si daca nu ai profesori buni mai ales la romana si matematica, vei lua note mici la Evaluarea Nationala si astfel risti sa ajungi la un liceu destul de prost. Spune-le despre acei copii, care nu au e educatie buna, care se comporta urat si care nu invata bine si despre faptul ca tie nu-ti place ideea sa te afli intr-o scoala care nu te invata nimic. Mult succes si sper ca parintii tai sa-si dea seama ca gresesc si sa te transfere! :*

| Adevarat_Raper_1980 a răspuns:

Refuzi sa te duci la scoala, cand am terminat a 8 la ai mei le-am zis ori ma lasati sa ma duc unde vreau eu ori stau acasa incearca asta sau daca nu zile la niste prieteni sa le zica si ei la alor tai ca scoala aia e de tot cacatu.

| andreiutzu40 explică:

Salut din nou...Mi-am dat seama ca, pentru 2 ani nu mai are rost sa ma mut + ca profu de mate iese la pensie. Oricum, nu am avut media generala mica intr-a 5-a, am avut-o 9.53.