| Crisszuu a întrebat:

am si eu o mica problema trebuie sa fac o compunere in care sa prezint o intamplare imaginara din jungla de pe planeta Venus asta este textul:

Pe Pământ, viaŃa este pretutindeni. Sub fiecare piatră, în orice colŃ de verdeaŃă, în vârful

celor mai înalŃi munŃi si chiar în deserturile neprimitoare. CredeŃi că staŃi singuri în camera

voastră? O împărŃiŃi cu zeci de fiinŃe mici ca dimensiuni si alte miliarde de organisme, prea mici

pentru a fi văzute. Pe Terra, datorită condiŃiilor propice* vieŃii, au apărut nenumărate specii de

virusuri, bacterii, plante si animale. Majoritatea îsi datorează existenŃa apei în stare lichidă,

planeta noastră fiind situată nici prea aproape de Soare (pentru ca apa să se evapore), nici

prea departe (pentru ca apa să îngheŃe).

A existat o junglă pe Venus?

Ce putem spune, despre viaŃa pe celelalte planete din Sistemul Solar? Sau despre cea

de pe sateliŃii planetelor? În Sistemul Solar există opt planete si 167 de sateliŃi. Dintre planete,

patru au suprafaŃă solidă si trei dintre acestea atmosferă (Venus, Terra, Marte). Dintre sateliŃi

doar unul are atmosferă (Titan) si mai mulŃi sunt compusi din apă îngheŃată. Totusi un singur

satelit (Europa) conŃine un ocean în care s-ar putea găsi viaŃa.

(Adrian Sonika, ViaŃa pe alte planete, în Terra Magazin)

si cerinta Redactează o compunere, de 10 – 15 rânduri, în care, pornind de la informaŃiile din textul dat,

să prezinŃi o întâmplare imaginară din jungla de pe planeta Venus. 12 puncte

În compunerea ta, trebuie:

- să prezinŃi, pe scurt, o întâmplare imaginară din jungla de pe planeta Venus, la care tu să fii

martor;

- să-Ńi exprimi opinia despre frumuseŃea unui peisaj de junglă de pe o altă planetă;

- să ai un conŃinut adecvat tipului de text si cerinŃei formulate;

- să respecŃi limita minimă de spaŃiu indicată.

va rog HELP ME! ca nu am nici o idee acum.de fapt am scris 15 randuri dar nu stiu ce sa spun despre jungla cum sa o descriu va rog dati'mi o idee... funda pentru cea mai buna idee.

3 răspunsuri:
| LoveMe a răspuns:

Hmmhee hee
si mie mi-a dat profa de romana asta laughing
Eu am scris despre animale mai mult, ca au fost exilate pe venis datorita suprapopularii pamantuluilaughing
in fine.nu stiu daca iti place dar eu am luat 10 pe ea tongue

| DeEuTzA_2553 a răspuns:

Si mie mi-a dat-o doamna eu am scris ca am visat ca eram pe venus si am scris despre plante si locuitorii de acolo
eu am scris ceva dupa povestea planeta celor 2 sori

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Wtf? Asta am avut'o si eu happy e modelu ala de evaluare nationala la sf clasei a 8'a.
Hai gandeste! Eu m-am cam chinuit :]]