| Danescu_Madalin_2000 a întrebat:

Salut TPU,cum pot invata si eu sa comentez o figura de stil, de la ce plec, de unde imi dau seama ce vrea sa sugereze?

2 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Trebuie sa citesti foarte-foarte atent poezia, si de 3-4 ori daca e nevoie pana o intelegi. Pentru comentare trebuie sa spui ce fel de figura de stil e, ce imagine artistica creeaza, ce atmosfera creeaza, mesajul pe care a vrut autorul sa-l transmita prin intermediul ei.

| Cσcσ a răspuns:

Salut!
Pentru inceput, specifici ce fel de figura de stil este (metafora, epitet, personificare etc.). Scrii definitia figurii respective si apoi incerci sa explici ceea ce a vrut poetul sa exprime prin ea. Pentru a intelege asta, trebuie sa citesti cu atentie contextul.
Succes!