| anonim_4396 a întrebat:

Nu imi place deloc la scoala, desi eu invat bine.
Nu imi place faptul ca profii nu prea vin la ore si nu ne predau bine, iar colegii mereu se duc sa vorbeasca cu prietenii lor de la alte clase(absolut toti). Eu nu am decat vreo 2-3 prieteni in toata scoala, iar acestia, fiind normali, vorbesc cu colegii lor de clasa deci nu ma prea pot duce la ei(mai ales pentru ca eu sunt rusinos de fel).
Deci la ore stau ca prostul in banca si ma uit la prof ori ma joc pe telefon daca ne lasa sa facem ce vrem, iar in pauze nu prea am ce sa fac mai bun decat asta...sa ma joc pe telefon...
Eu chiar am incercat sa ma imprietenesc cu ei, dar nu am prea reusit(decat cu vreo 2-3 care nu vorbesc intre ei, deci nu pot vorbi cu toti 2-3 deodata in acelasi timp).
Chiar nu imi place scoala. Va rog vreau niste sfaturi please!

8 răspunsuri:
| AliTheo18 a răspuns:

Nimanui nu ii place sa se trezeasca dimineata sa se duc ala scoala, sa invete in fiecare zi, ma rog, toti am vrea sa stam toata ziua in pat si sa facem ce vrem. Dar trebuie sa facem si scoala asta, bine? E necesara, asa cum e ea.

| CaliforniaLA a răspuns:

Asa eram si eu, fa ceva sa iesi in evidenta si o sa vezi ca brusc o sa ai multe mesaje si multi prieteni, fii activ pe social media si fii open door, gaseste-ti o iubită, etc

| anonim_4396 explică (pentru CaliforniaLA):

Pai chiar vreau iubitahee hee)

| Fleiby a răspuns:

Same, dude. Vad ca esti diferit fata de colegii tai. Nu incerca sa te schimbi doar ca sa socializezi cu ei si pe urma dupa clasa a 12-a sa uiti ca au existat. Si eu ma plictisesc la scoala, dar mai am cu cine vorbi cateodata. Overall, tot ce pot sa fac e sa astept weekendul (:

| anonim_4396 explică (pentru Fleiby):

Same ma frend

| Maria070272 a răspuns:

Eu spun sa te relaxezi, anii astia sunt cei mai frumosi si o sa iti fie dor de ei. Trebuie sa inveti sa socializezi, sa iti faci prieteni. Usor usor baga-te in vorba cu cativa colegi, mergi si tu la prietenii tai din alte clase, mergi cu ei la prietenii lor. Stiu ca iti este greu dar trebuie sa treci si peste asta, vei vedea ca totul va fi mai frumos cand vei avea cu cine sa porti o discutie sau sa iti petreci timpul.

| anonim_4396 explică (pentru Maria070272):

Pai eu asta si imi doresc: niste prieteni de la mine din scoala cu care sa imi petrec timpul, ca asa am prieteni pe saturate cu care petrec timpul impreuna, dar culmea, doar 2-3 sunt in liceu cu mine

| Maria070272 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai atunci întâlnește-te cu acei prieteni si stai cu ei si cu (,) colegii lor, sau cu prieteni de ai lor pe care tu nu ii cunoști. Ieșiti pe holul scolii, mergeti pana la magazin împreună, in curtea scolii, etc. O sa vezi ca te vei împrieteni repede si cu restul.