| gabrielosss98 a întrebat:

Salut TPU,o sa imi cumpar in curand un smartphone si nu stiu ce sa aleg dintre Nokia si Samsung,ambele sisteme de operare ma atrag, dar nu stiu ce sa cumpar.Cine are vreun Nokia sau Samsung de ultima generatie sa ma ajute si pe mine si sa imi spuna ce sa aleg.

6 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Daca il folosesti pentru jocuri, aplicatii, net alege samsung...androidul e mult mai aspectuos,se ruleaza cu usurinta si fara batai de cap orice aplicatie.
Am avut si eu ocazia sa ma joc cu un Nokia lumia si nu imi place deloc sistemul de operare...mi se pare foarte simplu si totodata complicat de umblat pe el.
Cat despre telefoane, Nokia are telefoane mai rezistente, cu design si culori mai frumoase, dar tot Samsung ma atrage mai mult.
Daca nu, te poti orienta spre sonny xperia.De ex sonny xperia acro s este destul de accesibil, camera de 12 mp si este rezistent la apa, dar are si un ecran destul de mare.

| gabrielosss98 explică (pentru Bondarel99):

Tu ce telefon ai?

| Bondarel99 a răspuns (pentru gabrielosss98):

Samsung galaxy s2

| Paul_Radulescu_1990 a răspuns (pentru Bondarel99):

Eu am un Nokia n900 si e super da mai bine ti-as recomanda sa iti iei un Sony xperia sau un Nokia n9, samsungurile sunt performante de dupa cateva luni nu mai sunt bune

| kikita99 a răspuns:

Parerea mea este ca telefoanele oferite de Samsung sunt mult mai bune. Au un design mult mai atragator decat cele oferite de firma Nokia, care mai nou nu prea mai prind foarte bine semnal.

| Danzell a răspuns:

Personal, am ales telefoanele cu sistem de operare Android, din simplul motiv ca am mult mai multa libertate.
Nokia are de obicei baterii bune. Samsung e mai performant, dar te rupe la baterie. de ex S4 te tine pana in 24 de ore laughing

Nokia, pe langa bateria mai buna are si ceva mai bun la aparatul foto.
Personal ideea de a rula Windows nu ma atrage, pentru ca mi se pare restrictiv. Eu prefer androidul pentru ca il pot modifica dupa cerintele mele (gen customizat interfata, tweak-uri hardware, programare)