| soarece1234567 a întrebat:

Sunt baiat am 14 ani si am o mare problema. De ceva timp mi e frica sa mai vorbesc cu copii de varsta mea, pentru ca mi e teama sa nu fiu respins. Aceasta problema mi a venit de cand am fost luat in ras din diferite motive de colegii mei. De exemplu ca imi dedic foarte foarte mult timp pentru scoala sau ca eu nu vorbesc urat ca alti baieti (pur si simplu nu mi place) sau chiar mi s a intamplat o chestie tampita rau cand a venit un coleg la mine si s a uitat in caietul meu. A ras ai dupa, a zis ca sunt "fetita" ca scriu frumos. Si... asa am ajuns sa nu prea mai vorbesc cu copii de varsta mea. Nu mai stiu ce sa fac ca simt ca inebunesc. Si nu doar baietii imi fac asa, imi fac si fetele si spun niste lucruri foarte greu de suportat. Plang aproape in fiecare zi ca nu mai stiu ce sa fac. Va rog sa mi dati un sfat. Va multumesc!

6 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Sa inteleg ca tu esti un copil silitor si cu dor de carte si ai tai amici rad de tine crezandu-te tocilar?
Trezeste-te frate la realitate, ai calitati si nu sunt acceptate de pleava societatii, nu ai de ce sa te simti stingher, ai ceva ce altii nu au!
Lasa-i pe ei sa rada, ca vor vedea mai tarziu, daca nu te accepta, schimba cercul de prieteni si vezi-ti de treaba ta.
Maturizeaza-te!
Realizeaza ca acei care rad de tine nu iti vor binele si te vor in gasca lor de lasi, ori tu asta iti doresti?
Craciun fericit si capul sus!

| Divy a răspuns:

Hey șoarecehee hee

Uite problema nu e la tine ci la ei, ești omul potrivit în locul nepotrivit. Nu te potrivești lor, ești diferit în sensul bun happy

Scrisul vechea problemă, așa spun doar că sunt invidioși dacă s-ar uita altcineva ar fi uimit de tine și crede-mă sunt multe persoane care își doresc sã scrie frumos.

Socializatul ar fi indicat să cauți pe cineva din clasa ta, căci nu sunt toți la fel sau din altã clasă. Recomandarea mea ar fi o fată că nu vorbesc urât.

Legat de înjurat, nu toți o facem pentru că nu ne definește și ce rost are să folosești acele cuvinte când ai putea să îți îmbogățești vocabularul. Nici o persoană de succes care lucrează în conducere nu are un asemenea limbaj poate ãia din piață.

Alte sugestii ar fi să cauți grupuri fie real fie virtual cu care să ai lucruri în comun.

Nu te coborî la nivelul lor pentru a te face plăcut, căci vei urca și vei avea șansa să fii ca ei sau diferit. Vei fi văzut altfel și apreciat pentru cum ești și ceea ce ești.

Numai bine Crăciun fericit

| Madesz a răspuns:

Nu ii baga in seama... Poate le e ciuda ca scrii frumos... Putem sa ne imprietenim, si sa imi mai ceri sfaturi! Sunt alaturi de tine, man!

| alex9911896 a răspuns:

1. Cati ani ai?
2. E timpul sa te maturizezi
3. Crede-ma e cineva pe acolo, trebuie sa ai tu un prieten care sa iti tina partea
4. O sa iti ceara ajutorul mai tarziu, crede-ma, stiu e greu la inceput happy
Bafta

| pastru009 a răspuns (pentru alex9911896):

El este, oarecum, matur. happy Spre deosebire de ceilalti copii ce il tachineaza si ii creeaza neplaceri, el este matur. Ceea ce vezi tu non-maturitate in el este faptul ca plange (probabil), dar aceasta nu non-maturitate, ci o manifestare a unui rau provocat lui des la care mai exista si urmatorii factori: stres, stima de sine joasa (in unele cazuri, dar nu stiu daca si la el), neincredere etc. Daca ei ii vor cere ajutorul mai tarziu, dupa toate neplacerile savarsite fata de el, atunci ei profita pe urma lui si, cel mai probabil, dupa ce consuma ajutorul lui, ei vor reveni la starea de batjocura intiala afisata fata de el. happy Nu este usoara relatia cu un om. Mai ales cand avem de-a face cu oameni imaturi sau care nu vor sa accepte ceea ce li se zice (adica au propria lor realitate si nu mai accepta nimic in plus, nimic in minus; singura lor parere e centrul, celelalte sunt periferii; sigur ai dat peste astfel de oameni in viata...ii cam zaresti la orice pas: oameni deloc open-minded, stresati si intotdeauna grabiti, oameni care cred ca modul in care ei exista si care actioneaza e cel mai bun, desi, ironic, poate aflam ca nu este).

| Mateescu_Dragoș_1996_G7y9 a răspuns:

Ai id de messenger ceva? Poate mai stam de vorba...