| ConservativeTeen a întrebat:

Sunt in clasa a-VIII-a si bineinteles,trebuie sa-mi aleg un profil pe care sa merg la liceu, dar aici intervine o problema mare.In jurul meu gasesc o multime de persoane care incearca sa ma influenteze pe ce profil sau liceu sa merg, de la profesori pana la familie.Acum cum sta faza,mie imi plac foarte mult materiile umaniste,de exemplu:istoria,franceza,engleza,geografia,civica, religia si civica.Chiar daca as putea sa urmez un profil real, deoarece am medie, din pacate materiile de la un profil real nu-mi surad asa de mult precum cele de la uman.Acum,faza este ca familia pune presiune sa urmez un profil real,ca mergi acolo ca bani si alea, ca daca mergi la uman vei deveni somer si de astea.Si profesorii fac presiune pe mine sa merg la liceul scolii,(scoala la care sunt eu are si liceu),chiar daca imi plac profesorii,din pacate,scoala nu e asa de prestigioasa precum alte scoli,si cred ca acest prestigiu conteaza putin... Ce sfaturi imi oferiti? Ce parere aveti, conteaza prestigiul unei scoli? Astept raspunsuri serioase.Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| Lioana a răspuns:

Pentru viitorul tau nu prea conteaza prestigiul scolii la care mergi. La urma urmei tot cu cu o diploma de BAC te alegi atunci cand o termini. Conteaza mai mult sa-ti faca tie placere scoala in care esti si sa faci ceea ce iti place. Banii pot veni din orice domeniu daca esti bun dar nu liceul iti va da orientarea profesionala ci facultatea pe care o vei face dupa liceu, daca vei alege sa ai studii superioare.

2 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

În prezent admiterea la liceu se face pe bază de înscriere și repartizarea electronică. Sfatul meu este, ca în următoarele luni să mănânci cartea să iei examenul de admitere cu o medie de cel puțin 9, iar în momentul în care vei merge să te înscrii bifează, chiar toate liceele la care ai dori să mergi tu, părinții și profesorii. După afișarea rezultatelor, dacă nu ai intrat unde ai fi dorit, cere transfer la alt liceu, la care ai dori. Căci, nu de la prima repartizare se ocupă toate locurile.
Astfel, vei împăca pe toată lumea.
E o strategie utilă și în viață: "zic ca tine, fac ca mine"!
Succes!

| aimullah123 a răspuns:

Eu zic sa mergi pe ce iti doresti tu big grin
Doar asa vei face totul de placere big grin
Eu daca as mai fi a 8-a si ar trebui sa imi aleg un profil as alege categoric Mate-info.
Dintre toate mie nu imi place filo. Ca se face istorie si se da bacul la istorie sad, nu are mate, decat foarte putina si e mult de tocit tongue Mie imi plac mai mult materiile mai practice (fizica, matematica etc)
Eu zic sa alegi ce ti-ai dori tu ca sa fii fericit.
E important sa auzi si parerile celorlalti dar tu sa alegi cum crezi tu ca e mai bine pentru tine big grin Daca tu nu vrei sa mergi pe real atunci nu merge.
Sper sa iei decizia cea mai buna big grin
Si mai ai timp sa te gandesti big grin