| anonim_4396 a întrebat:

Hei! (Btw, am bombardat TPU-ul cu astfel de intrebari, chiar sunt disperata). Deci eu sunt buna la romana, germana, engleza, matematica si biologie (dar nu vreau sa fac nimic pe viitor cu biologia, sunt sigura de asta). Mentionez ca sunt buna la materiile astea, dar singurele care chiar imi plac sunt engleza si biologia. Nu stiu ce cariera vreau sa urmez, insa nu prea cred ca as urma ceva dintr-o sfera de real. Poate va ganditi ca nu are rost sa zabovesc pe la un profil real daca cred ca nu voi urma o cariera in domeniu (nu cred, dar nu sunt sigura), si ca singura optiune ar fi un profil uman. Totusi, nu mi-ar placea sa nu mai fac mate deloc, ar fi prea mult de tocit. As vrea un profil echilibrat, asa ca ma gandisem la mate-info intensiv engleza. Ar fi fost absolut perfect pentru mine, insa nu exista un astfel de profil in niciun liceu din orasul in care stau. Singurele mele optiuni posibile sunt filo (simplu, bilingv engleza, intensiv engleza, intensiv germana), mate-info (simplu si intensiv informatica) si stiintele naturii (simplu). M-ar cam tenta la mate-info insa nu vreau sa scap de materiile umaniste. E o diferenta mare dintre romana si engleza de la filo si cea de la mate info? (Materiile astea ma intereseaza in special, nu ma prea intereseaza istoria, geografia). Ma gandeam ca la filo s-ar dezvolta comunicarea, dar la mate-info mai faci niste probleme, astea astea. Voi ce credeti?

Răspuns Câştigător
| laSoledad a răspuns:

Mergi pe mate-info. Iti dezvolta capacitatile analitice si gandirea critica. Si iti ofera mai multe optiuni pentru mediul academic si cel profesional. Daca stii matematica bine, te vei descurca oriunde. Eventual, engleza o poti dezvolta in particular, daca o studiezi part-time. Pe langa engleza, care e overrated, mai nou se pune accent in mediul profesional sa stii si a doua limba. Conteaza mult la diferentierea cu alti candidati in multe domenii. Asa ca, intre timp, apuca-te serios si de germana sau franceza. Iar pentru a-ti dezvolta comunicarea, pe langa citit, incearca sa prinzi cat mai multe oportunitati de a vorbi in public (prezentari proiecte, dezbateri intre elevi, evenimente sociale extrascolare etc). Cu cat te pregatesti mai mult pentru asta, ti se va dezvolta si comunicarea.

In trecutul indepartat, era analfabet cel care nu putea citi si scrie, deci care nu se adapta la cerintele minime ale oricarui loc de munca. Mai nou, daca nu stii o limba straina macar si nu ai competente digitale (si in viitor chiar si de programare) esti un om ramas cu mult in urma, fata de avansul omenirii.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Citeste parerile noastre la intrebarile tale din arhiva, ca ti s-a raspuns, de prea multe ori:
https://www.tpu.ro/utilizator/abvcwj/intrebari/

| Geo567 a răspuns (pentru Violleta2022):

Vorbesc cat se poate de serios cand spun ca nu stiam ca pot sa imi revad intrebarile. Mersi! laughing

| Geo567 a răspuns (pentru Violleta2022):

Acum vad cat de multe am scris doamne fereste laughing

| Geo567 a răspuns (pentru Violleta2022):

Cu toate ca unele stiu ca le-am mai intrebat inainte, insa mi-au raspuns 2-3 si am mai intrebat si acum ca sa mai cer niste pareri (ca pe cele vechi nu le-ar mai fi vazut nimeni)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai ai zis
" (dar nu vreau sa fac nimic pe viitor cu biologia, sunt sigura de asta)"
apoi "Mentionez ca sunt buna la materiile astea, dar singurele care chiar imi plac sunt engleza si biologia. "

pai ori iti place biologia ori nu-ti place.

| Geo567 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai imi place, dar nu vreau sa ma fac medic. laughing) Mi-as fi dorit sa o am in liceu ca sa ma duc la olimpiada (am mai fost la bio la olimpiada si a maers bine, mi-ar placea sa ma mai duc si pe viitor)