| Crucianu_Ionut_1990 a întrebat:

Vreau ajutor nu stiu ce e cu mine? Deci haideti sa va povestesc pe scurt intamplarea mea!
Totul a inceput anul acesta cand am intrat in clasa a 9a, am dat peste o gasca de 4 baieti in clasa care ma cunosteau si au inceput sa ma porecleasca sa isi bata joc de mine si eu rusinos nu am putut sa le spun nimic si m-am retras si ei au inceput cu timpul sa isi bata joc de toti si din aceasta cauza nu am putut nici sa invat si m-am lasat de sport si de toate.Acum toti ma resping se uita urat la mine sunt enervanti si toti ma fac emo pentru ca sunt timid stau retras merg trist si ca ascult rock si sunt plangacios.
Sunt un distrus mau vorbit si prin scoala ca sunt un prost si vreau sa mor odata cu ei.
Ce ar trebui sa fac?

Răspuns Câştigător
| Twinkletoes a răspuns:

Uite sfatul meu :
Tu Trebuie sa inveti sa gandesti rational. Trebuie sa Iti faci un mic ABC astfel :
A este evenimentul : niste baieti te au poreclit, iar astfel ai ajuns vorbit in toatta scoala. Ok.
C este felul in care tu te simti. Te simti deprimat, dat la oparte, exclus.
In trebuie A si C intervine B care reprezinta modul in care tu gandesti.
B este modul in care tu gandesti. Tu, intr un fel crezi in poreclele si insultele acelor copii. Gandesti negativ ca si Cum ar fi cel mai rau lucru din lume. A murit cineva drag? S a intamplat o tragedie? Nu. Iti spun eu, nu e o tragedie.
Daca Tu ai gandi pozitiv astfel :
Hei, sunt doar niste copii care imi zic in Multe feluri, unele chiar amuzante si in plus, I s ar fi putut intampla oricui! Adica, care I marea faza? Daca asta cred ei despre mine, nu inseamna ca sentimentul e reciproc.
Daca Tu ai schimba B-ul negativ in B-ul pozitiv, imediat ai schimba C, adica felul in care te simti. Cu toate ca A nu poate fii schimbat, tu ai simti o diferenta.
Ok. Asta a fost o parte. Nu ai de ce sa fii plangacios Sau sa vrei sa mori. Viata ti a fost data ca sa o traiesti.
Incearca sa Râzi cu tipii aia de poreclele pe care ti le dau, iar ei te vor crede de treabă si te vor lasa in pace.
Si sa stii ca nu conteaza ce tip de musica asculti, dar atata Timp cat ȚIE Iti place, totul e Ok. Fiecare are alte gusturi la muzica.
Sper ca am fost de folos. Succes!

| Mk01 a răspuns (pentru Twinkletoes):

Ai mare dreptate şi ai explicat bine.Dar eu cred că el vrea să devină mai curajos ca să îi dea un sentiment de protecţie.Eu zic să găseşti ceva care să te facă să te simţi puternic,eu de exemplu am mereu complexu ăsta că sunt prea slab şi mă bat toţi,aşa că fac sport mult ca să îmi ofer credibilitate mie.Tu trebuie să faci acelaşi lucru cu timiditatea,să găseşti ceva care să te facă să prinzi curaj, încearcă să faci mişto de orice chestie, dacă ei îţi zic într-un fel, tu le zici *Aşa şi ce-mi spui mie?*, chiar dacă râd între ei tu să nu îi bagi în seamă şi să te distrezi în felu tău.Viaţa ţie făcută să o trăieşti să-ţi placi ţie nu altora. Dacă te deranjează şi după ce îi răspunzi le spui frumos:
*Taci în **** mătii şi sugi acolo în continuare*. Dacă se ajunge la vreo bătaie să nu te sperii, să te baţi chiar dacă trebuie ca să îţi prindă de frică.

6 răspunsuri:
| CosminC86 a răspuns:

Daca ei ti-au gasit slabiciunea asta e cam greu sa mai scapi de ei. Daca nu dau in tine (la propriu), cea mai buna metoda e sa-i ignori total, insa in cazul in care dau in tine si in liceul tau staff-ul este incompetent, singura varianta ar fi sa te muti.
P.S sa nu incerci niciodata sa te pui cu prostul.

| lucifer12345678 a răspuns:

Nu esti un distrus
esti un om ca toti ceilalti dar nu ai gasit grupul de prieteni potrivit.
ignora-i.
nu trebuie sa te lasi de sport(sportul te va face sa fii mai increzator)
nu te uita ca te resping toti
vei gasi si tu intr-o zi un prieten
nu iti apleca capul in fata lor.nu sunt mai presus ca tine
dimpotriva cred ca sunt mai jos
fii tare si mergi inainte
dupa ce vei termina scoala scapi de pramatiile alea
fii increzator
bafta

| AnotherOne02 a răspuns:

Poti sa te prefaci ca nu s-a intamplat nimic.Cu timpul o sa te obisnuiesti.
Eu am stat asa 2-3 ani si acum nu ma mai deranjeaza sa stau mereu la distanta de oameni.
Oricum la scoala ma prefac ca sunt vesela si toate cele ca sa nu am probleme mai tarziu(pe scurt ce ti s-a intamplat si tie).
Totusi acum mereu ma gandesc ca oamenii sunt oribil,majoritatea fetelor sunt cu fite,majoritatea baietilor sunt cocalari si doar cand ii vad imi vina sa tip.
Oricum mie imi este foarte bine asa, trista.
Cand sunt singura nu simt nimic(adica nici tristete, nici singuratate, nici nostalgie, nimic!)si asa imi este chiar mult mai bine.

| AnotherOne02 a răspuns:

Si apropo chiar daca ascult rock am reusit sa-i fac si pe restul sa asculte.
Trebuie doar sa-ti dai seama cum sa-i manipulezi(sa vezi cum reactioneaza in diferite situatii etc.)

| Rickki a răspuns:

Uite...Si eu sunt cam asa. Dar eu iti spun sa inveti si sa nu te lasi de sport, sa nu te interseze ce zic altii despre tine. Daca cineva isi bate joc de tine nu ii baga in seama si asta ii va enerva(sigurat). Dar daca vrei sa fii asa tot e bine, pentru ca e viata ta si alegerea ta. NIMENI NU O SA FIE CA TINE.