| uunseral a întrebat:

Vreau sa imi deschid o afacere si am nevoie de cateva sfaturi. Vreau sa cumpar un teren prin zona Giurgiu, dupa care sa ma apuc de afacere.Sa cumpar 1000 de prepelite sa le fac conditiile necesare dupa care sa vand oua si carne si tot. Bun ce ma intereseaza pe mine, daca ma apuc de aceasta afacere cui ii pot vinde eu (oua "carne) de prepelite? Daca stie cineva detalii, in cat timp fac oua, cate oua fac pe zi cat mai multe detalii va rog. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Zic sa nu pui carul inaintea boilor --- este un sfat cu buna intentie!
Inainte de a cumpara terenui, te-ai informat la Primarie daca poti obtine un certificat de urbanism ca sa vezi daca nu sunt restrictii pe acel amplasament pentru astfel de investitii? Tot pentru informatii preliminare demararii afacerii, ai fost la ANSVSA si la Agentia de mediu? ---veterinarii au norme stricte privitoare la crestere, sacrificare si comercializare( nu produci si nu vinzi fara avizele si certificatele eliberate de veterinari!)--- cei de la mediu, de asemenea, au cerinte stricte legate de poluare.Doar daca cele doua institutii isi dau acordul de principiu poti trece la urmatorii pasi :infiintare firma, demarare constructii etc.

Pana atunci, citeste articolul acesta(tot ca informatie preliminara!): http://cioceanu.ro/......strangeri/

P.S. -- ca o sugestie : este mai usor sa te profilezi pe productia de oua decat pentru cea de carne( implica conditii costisitoare de abatorizare, pastrare, transport )

1 răspuns:
| Andrei233 a răspuns:

Sunt o grămadă care cumpără.E o afacere dată naibii de bună happy