| tudorel1997 a întrebat:

Vreau sa imi raspunda cineva serios, fara caterinca sau alte prosti. Am o prietena de foarte multi ani si ne intelegem chiar foarte bine si vreau sa incep cu ea o relatie serioasa, dar ea in schimb imi spune ca nu vrea sa stricam prietenia ( In relatie vor deveni certuri, si alte chesti de genul acesta). Vreau sa ii arat ca eu nu sunt un baiat pe interes, si ca pot sa o iubesc mai mult ca pe orice baiat care si-l doreste ea, dar nu pot sa ii zic chestiile astea in fata mi-e frica sa nu se intample ceva. Nu vreau sa zica ca ii spun vrajeli sau alte chesti de genul. Parinti nostri se cunosc, ma-ma acestei fete ii place de mine, dar ea nu prea vrea... Spuneti-mi ceva special va rog frumos daca se poate, multumesc. Nu vreau chesti de genul: Invito in oras, spune-i ca o placi. Vreau sa-mi spuneti ceva special, ce nu voi considera ca stiu eu. Sper sa ma ajutati. Ea nu este genul dupa bani, masini sau frumusete, trebuie sa ii spun ceva mai special sa ma placa, macar sa fac primul pas dupa aia ma descurc. dar vreau si putin ajutor sa nu o dau in bara.

2 răspunsuri:
| Abadonna a răspuns:

Frate, nu exista ceva special sau o fraza/formula magica pe care sa o zici si care sa functioneze. Depinde mult de fiecare in parte. Si pe deasupra, de cele mai multe ori este perfect inutil. Daca exista, fiecare acum il avea alaturi pe cel la care ravnea, nu? Sa iti zic cum am inceput eu relatia cu prietena mea ( dureaza de 4 ani si in inca vreo 2 ne vom casatori ). Ne vazusem de mai demult dar nu ne-am bagat in seama prima data cand ne-am intalnit ( familiile sunt prietene ) si a mai trecut un an pana cand ne-am revazut. Intamplarea a fost ca am petrecut o zi intreaga in gasca si am vorbit cu ea mai mult. Apoi am continuat sa vorbim pe net, la telefon, si fata in fata. Am devenit cei mai buni prieteni si discutam orice, in timpul discutiilor mai scapam, pe rand cate un gest mai mult decat prietenos big grin si eu si ea si pana la urma vorbind naiba mai stie despre ce am ajuns sa ne sarutam pe o banca in parc si a venit un gardian si ne-a zis sa incetam ca mai sunt si alti oameni pe acolo laughing. Stii care e faza tare? Asta s-a intamplat cand aveam 18 ani... Dupa modul in care au evoluat lucrurile ai zice ca eram amandoi de 14 ani...culmea este ca ambii am mai avut relatii cu alte persoane in trecut dar totusi pusi in unul in fata celuilalt ne-am comportat ca niste copii total lipsiti de experienta laughing. Ce face dragostea asta din oameni domn'le.
Revenind la subiect...nu ai ceva sa ii zici si sa schimbi totul dintr-o data. Pur si simplu trebuie sa ii demonstrezi ca ii esti si ca ii vei fi alaturi oricand, ca poate avea incredere in tine dar in acelasi timp trebuie sa ii arati si ca tu esti acela care o poate face sa rada dar sa si simta anumite emotii in prezenta ta. Nu trebuie sa te comporti in continuare doar ca un prieten ci sa fii mai implicat. Mici cadouri, atentii, nu uita zile importante pentru ea, mai strecoara cate un pup pe acolo...trebuie sa fii mai golan si sa joci inteligent big grin. Nu ii spune ca o placi, incearca sa o faci pe EA sa iti zica asta happy dar inca odata, nu exista acele cuvinte magice ( ok, exista dar se aplica doar la o anumita categorie de fete; cuvintele sunt "am bani multi" laughing ).
Asta e sfatul meu si e subiectiv evident. Mult succeshappy

| tudorel1997 explică (pentru Abadonna):

Citeste la mesaje ca ti-am scris ceva pe Privat.