| ELITE00BAT a întrebat:

vreau sa incep o afacere cu chinchilla dar nu stiu unde sa ii vand cine ma poate ajuta si pe mine, piata nu este o solutie, un contract pe 10 ani ceva in genu vreau sa-mi iau vreo 3000 de chinchila din care 2400 sunt femele deci cam 18.000 de pui si nu pot sa ii vand niciodata in piata multumesc pentru raspunsuri

3 răspunsuri:
| DaNeo a răspuns:

Fa-ti un site unde sa pui poze, informatii, si metode de ingrijire/hranire a animalului. Trebuie sapui un pret atractiv si ca sa ai succes cu nr asta mare de pui incearca sa vinzi si in strainatate (tot cu siteuri). Insa trebuie sa te promovezi pe youtube, facebook, mess.

| mari45 a răspuns:

Ai si pui? Unde ii vinzi?

| Denis_Denisescu_1989 a răspuns:

Intai de toate documenteaza-te bine cu ce se manaca aceasta afacere, se vede ca nu sti prea multe, nu o sa scoti niciodata 18000 de puii cu 2400 de femele..ai rata de mortalitate la nastere, daca iti face o femela 6 pui pe an poti sai dai calificativ 10winkingia in calcul faptul ca o familie bine formata costa minim 300 de euro, deci 300 de euro X600 de famili te costa aproximativ 2 miliarde dupa aceea iti trebuie o hala de minim 300 de mp2 ca sa poti obtine contracte adevarate iti trebuie sa iti faci o firma, taxe etc, piata de desfacere este foarte mare in Romania, viziteaza cateva ferme de sinsila si vei vedea despre ce e vorba si iti pot oferi si un contract de colaborare