| MrRava13 a întrebat:

Vreau sa stiu cum imi dau seama cand un anumit cuvant este adjectiv substantival/ cu valoare substantivala si cand e substantiv. Am cazuri in care insoteste un substantiv si logic ar deveni adjectiv, dar el imi spune la raspunsuri ca este substantiv?
Sunt incurcat sad
Ati putea sa imi dati un site sau ceva unde gasesc toate valorile gramaticale pentru ca incurc adverbele relative cu restul si la fel cu pronumele big grin

Răspuns Câştigător
| AnonimaOk a răspuns:

Buna.
Nu ai inteles tu bine... substantivul ramane asa oricum ar fi, insa exista ATRIBUTE substantivale - sunt numite astfel pentru ca determina un substantiv. Sunt diferite - atributul si adjectivul, primul fiind parte de propozitie, al doilea parte de vorbire.

Uite aici niste detalii despre partile de propozitie :

http://ro.scribd.com/doc/38822456/SINTAXA-Partile-de-Propozitie

Si aici ai niste ajutor cu partile de vorbire :

http://ro.scribd.com/doc/2034865/Parti-de-vorbire-morfologie

Sper sa intelegi. Succes!

1 răspuns:
| SebylVane1890 a răspuns:

Adjectivele devin substantive prin conversiune, mai exact prin articulare.ex:frumos(adj)-frumosul(subst)(cu val subst )