| DirviziuQ a întrebat:

Vreau sa stiu parerea voastra. De ce toata lumea este asa de inebunita dupa facebook? Ma refer, ce e asa special la el? Chiar se merita atat de mult? Practic tot ce faci e sa te uiti la poze, vorbesti si eventual joci jocuri daca nu ai alte preocupari gen sponsorizarea unei firme. Vorbind despre adolescenti. Chiar se merita sa ai facebook?

4 răspunsuri:
| Pendek a răspuns:

Bună întrebare! În primul rând facebook este singurul loc unde adolescenții bălegoși își pot expune așa zisele părți frumoase ale corpului, haine și alte calități care ei cred că le au [eu le spun de obicei oase sau bucăți de carne fragedă, (devoratori de facebook)].În concluzie dacă nu ar fi existat nu ar fi putut să se simtă vedete.

| DirviziuQ explică (pentru Pendek):

Adevarat, marile mondenitati de pe fb, o gramada de fete, chiar si de 12-13 ani daca nu mai putin, aproape dezbracate si machiata ca papusile Barbie, baieti care se cred smecheri scriind ca analfabetii sau punand tot felul de poze care mai de care mai ciudate, intregandu-se care strange mai multe like-uri. E pacat, mai ales cand aud generatiile de 10 ani vorbim despre el, in loc sa se distreze afara cum faceam eu cu generatia mea. Nu spun ca nu sunt si exceptii, dar putine, iar majoritatea persoanelor pe care le stiu au facut cont doar pentru a pune poze sau, in cazul fetelor, a cunoaste baieti, chiar si necunoscuti. Si totusi, nu inteleg de ce e febra cu fb, nu poti sa te aranjezi asa si in realitate?

| Pendek a răspuns (pentru DirviziuQ):

Da exact de aia scade numărul de tineri care muncesc și stau pe banii părinților în fața calculatorului sau altă tehnologie. În alte țări unde am fost de exemplu Germania adolescenții aveau telefoane cu butoane de pe vremea când nu exista cuvantul smartphone.

| DirviziuQ explică (pentru Pendek):

Si eu am fost in Germania si in multe alte tari, m-au dus parintii pentru a vedea diferenta dintre Romania si alte tari, din toate punctele de vedere. Din cate am vazut eu, foarte, da' foarte multi adolescenti se plimbau in grupuri mari, unii cu familiile lor, petreceau seara impreuna prin oras, altii cu prieteni, iar la noi majoritatea sunt rusinati sa fie vazuti cu parintii, si rar vezi in grupuri normale, care sa nu jigneasca si sa se comporte normal. Pacat