| cypry69 a întrebat:

Vreau si eu sa stiu.
Daca se zice si la fete GAY..adica nu doar la baieti.
Sper ca intelegeti ce vr sa spun.

Răspuns Câştigător
| Valeriu25 a răspuns:

Gay = atunci cand un barbat are atractie pentru alt barbat
lesbience = atunci cand o femeie are atractie pentru alta femeie
Deci nu ii poti spune unei fete gay, sper ca te-am lamurit happy

| suntserios a răspuns (pentru Valeriu25):

Gay in traducere = homosexual, se refera si la femei si la barbati

7 răspunsuri:
| LTAA a răspuns:

Gay = Lesbian/a = Homosexual/a
Fiecare spune cum este obisnuit.

Categoria gresita!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Baietii sunt gay, fetele LESBIENE.
Aia care ati folosit termenul de "LESBIENCE" dati-va foc.

| horansgang a răspuns:

Nu, desigur că nu.
asta e un fel de psihologie inversă dacă mă înţelegi. se foloseşte în glumă. femeile sunt atrase deja de bărbaţi, nu poţi să le numeşti GAY, doar LESBIENCE.

sper că ai prins ideea

| 4cidr41n a răspuns:

Da se poate spune si la fete ca sunt gay in functie de context, pentru ca gay poate insemna si o persoana cu orientare homosexuala.
Mai poti sa spui ca este un club gay acolo, sau parada gay sau film cu tematica gay. Gay nu este un termen rezervat strict barbatilor.

"Gay in its modern sense typically refers to men (lesbian being the standard term for homosexual women) but in some contexts it can be used of both men and women."

Sursa:
http://www.oxforddictionaries.com/definition/english/gay?q=gay

| SupradozăăDeCrazy a răspuns:

Cher de câteva zile, am văzut o ştire pe net cu o actriţă de la Hollywood care a declarat că e GAY. Am crezut şi eu mult timp că doar bărbaţilor li se spune ''gay'', însă m-am documentat şi am aflat că şi femeilor li se spune. Gay = Homosexual. Sper că ţi-am fost de folos! O seară frumoasă! happy

| LegumaColor a răspuns:

Da, lesbi.