| anonim_2033 a întrebat:

Salut tuturor, am si eu o intrebare mai dificila, eu si prietena mea ne-am gandit sa ne incepem viata sexuala, eu avand 18ani ea avand doar 17ani.Sunt curios ce riscuri exista, ce masuri trebuiesc luate, alte sfaturi care considerati ca ar fi utile si vreau sa stii daca pe ea o poate afecta in vreun fel sau daca este prea devreme sa isi inceapa viata sexuala.Multumesc

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu zic ca e cam devreme pentru ea. Colul uterin al femeii se maturizeaza de-abia in jurul varstei de 17. 5-18 ani. Inceperea viatii sexuale inainte de aceasta varsta e legata de un risc crescut de cancer de col uterin.
Inainte de a va incepe viata sexuala trebuie sa mergeti amandoi sa va faceti analize: HIV, herpes, hepatite. Chiar daca sunteti virgini aceste virusuri se pot lua si pe alte cai: instrumentar stomatologic, de manichiura, pedichiura, seringi, etc. Apoi trebuie sa mergeti la un cabinet de planning familia. Acolo, impreuna cu medicul veti alege care este cea mai potrivita metoda contraceptiva pentru voi (e important sa va feriti de sarcina inca de la primul contact sexual).
In saptamana ulterioara primului contact sexual, prietena ta trebuie sa mearga la ginecolog pentru consultatie si test Papanicolaou. Atentie! Fiind minora trebuie sa se dca cu unul din parintii sau tutorii ei.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Cred ca e bine sa mai asteptati un an pentru a o feri pe ea de cancer de col si cred ca nici ei nu ii convine sa se duca de manuta cu mami la control.
@Maria, fata are 17 ani, baiatul are 18 ani, nu invers, ai inteles gresit.

| SweetCandy a răspuns:

Daca ea se simte pregatita nu este devreme si vorbesc din punctul de vedere al unei adolescente care intelege ce e in sufletul unei fetebig grin riscuri e mult spus...foloseste prezervativul corect! si ai grija cu ea!

in rest u esti major si e minor, km asta e problema, insa fiind impreuna de ceva timp si iubindu-va nu cred ca se va ajunge departe din punct de vedere al legii! inca odata iti spun ai grija de ea, comprta-te frumos si fa-o fericita!
mult succes si sper ca ti-am fost de folos!

| Marry:X a răspuns:

Buna. Ea poate sa isi inceapa viata sexuala deoarece are 18 ani, deci poate ce gandi ce e bine si ce e rau.Ca metode de protectie puteti folosi prezervativul sau anticonceptionalehappy. Acum nu cred ca mai e risc cu cancerul de col uterin deoarece are 18 ani:*. Va doresc sanatate si o noapte de neuitat.:*

| Marry:X a răspuns:

Constantaproca ai dreptate.scuza-ma,dar nu am vazut.Batranetea astalaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cele mai importante masuri pe care trebuie sa le luati sunt cele ale baietilor.big grin Bata-m-ar norocu', iar is neseriosu' satului...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca este varsta ideala si pentru ea si pentru tine, atentie ca poate ramane insarcinata chiar de la prima penetrare, prezervativ, o perna sub popou cica diminueaza durerea sau la marginea patului era ceva pe net citeste, si sa fie intr-un ceas bun, atentie ca prima partida de amor pentru o fata inseamna foarte mult, va tine la tine o perioada indelungata de timp, sa fii langa ea atunci cand are nevoie de tine.

| anonim_2033 explică:

Multumesc pentru raspunsuri.Astept in continuare sfaturi.Multumesc

| anonim_2033 explică:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri. Orice indrumare sau sfat este binevenita

| anonim_2033 explică:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri. Orice indrumare sau sfat este binevenit.