| ReSp3c7 a întrebat:

Am 16 ani iar iubita mea 15 si ne-am gandit sa ne incepem viata sexuala... ea este virgina eu nu. si nu stiu ce riscuri pot aparea la varsta ei. o iubesc enorm de mult si nu vreau sa risc nimic. ma poate ajuta cineva va rog!? Vreau ca aceasta intrebare sa fie tratata ca atare,! va multumesc

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ii va creste riscul de a face cancer de col uterin de 9-10 ori, asa ca aproape sigur va face in viitor macar leziuni precanceroase de col uterin. ca sa evite pe cat posibil sa moara la o varsta tanara, va trebui toata viata sa mearga la ginecolog o data la maxim 6 luni, incepand din prima luna de la inceperea vietii sexuale (pana la 17 ani insotita obligatoriu de un parinte de-ai ei, prin urmare parintii ei trebuie informati INAINTE de a face sex, fiindca au un rol extrem de important si vor trebui sa investeasca in asta multi bani si timp). Daca tii cu adevarat la ea, astepti sa implineasca macar varsta minima permisa din punct de vedere medical, adica 17 ani si jumatate, atunci cand colul uterin isi termina rotatia si se protejaeaz ed cancer. Nici macar nu mai are asa de mult pana atunic, doar doi ani si jumatate, care daca av iubiti vor trece foarte repede si va vor imbunatati si mai mult relatia.

| ReSp3c7 explică (pentru Brigaela):

Mda. Multumesc tuturor. Tu ai Obtinut " Funda" Si doar pentru ca o iubesc,,, am sa mai astept 2 ani.happy Sper ca este de ajuns " 2 Ani"? Si Multumesc inca o data! mi-ai fost de mare folos atat tu, cat si ceilalti.

8 răspunsuri:
| Alexakos a răspuns:

Daca poti sa mai astepti 2 ani. daca nu macar inca 1ar fi bine. inca nu este complet pregatita pentru a intretine relatii sexuale. e vorba de organism, dupa sex s-ar putea sa apara niste complicatii in organism, cu ciclu etc. adica sa intarzie ciclu sa aiba unele dureri si asa mai departe.

| Azµre a răspuns:

Sunteți mici, valea...

| ℓDℓ a răspuns:

Mai asteapta putin.
si daca o iubesti o vei astepta.

| ReSp3c7 explică (pentru ℓDℓ):

Scuza-ma dar intrebarea mea principala a fost: Ce Riscuri sunt". daca imi poti raspunde te rog la intrebare bine. daca nu te pup:*wave... si am sa o astept nu-i problema. dar vreau sa cunosc si eu riscurile! totusi multumesc!

| Becanee a răspuns:

Cam micuta.Mai asteapta macar 1-2 ani.Sa nu faca vreo prostie.Macar pe la 17 ani aproximativ si asa va mai si cunoasteti si eu cred ca ar fi mai bine asa.happy

| angeloo12 a răspuns:

Bag-o

| angeloo12 a răspuns:

Ce dracu ma TPU asta nu corecteaza bine