| Aries a întrebat:

Salut tuturor am si eu o problema si am nevoie de niste pareri din partea voastra, deci: prietena mea e la tara si mi-a zis ca s-a certat cu parintii si a pedepsit-o sa stea acolo pana incepe scoala.Pe seara mi-a zis ca i-a luat si telefoanele(m-a sunat de la cineva, cum o fi stiut nr meu nu stiu, daca ii luase telefonul cum zice ea, dar in fine). Eu normal cand am auzit am fost suparat, si am intrebat-o daca mai suntem impreuna sau nu, si ea a zis ca ramane cum vreau eu.Eu i-am zis sa zica ea...si bla bla bla, ea zicea sa zic eu si pana la urma i-am zis ca vreau sa fim si ca sunt dispus sa o astept si i-am zis ei sa se gandeasca si ea bine ce vrea.Acum eu sper ca toata povestea asta sa nu fie o minciuna, pentru ca acolo unde e ea are un fost iubit cu virgula care a fost 2 ani de zile. Ea mi-a zis mereu ca nu are nici o treaba cu el, din contra ca nu il suporta ca o barfeste peste tot.Pana acum totul a fost bine, nu m-a mintit cu nimic, cand pleca undeva fara mine imi spunea mereu, cand primea mesaje de la cineva la fel imi spunea... iar acum a intervenit faza cu ramasul acolo pana incepe scoala si luatul telefonului.Eu ce credeti ca ar trebui sa cred/fac? Astept parerile voastre! Multumesc.

2 răspunsuri:
| Aηηy a răspuns:

Buna.
Nu cred ca parintii ei ar fi in stare sa o pedepsesca in asa hal. Poate ca ea are nevoie de o pauza si nu mai vrea sa vorbeasca cu tine pe perioada vacantei. Daca iti spunea orice mesaj primea si de la cine si peste tot unde se ducea inseamna ca te-a facut sa ai incredere in ea. Acum stie ca tu ai incredere in ea si iti poate inventa orice. Daca intr-adevar o iubesti asteapta sa inceapa scoala ca sa va puteti vedea. Daca ea s-a plicitisit de pauza in care nu vrea sa va vedeti inseamna ca te va suna. Nu se stie daca ea se va mai intalni sau nu cu fostul iubit. Dar in mod sigur parintii ei nu sunt asa exigenti incat sa ii ia telefoanele. In cazul acesta presupun ca intervin cateva minciuni. Iar intr-o relatie nu trebuie sa existe minciuni. Poate spune aceste minciuni pentru ca ii va da o sansa fostului iubit doar pe perioada de vara dar nu vrea sa renunte la tine. In timpul vacantei sa stea cu el iar in timpul scolii sa stea cu tine.

| Ceapone66 a răspuns:

De vreme ce nu poti sa comunici cu ea si nu stii nici ce va face cred ca cel mai simplu ar fi sa faci ce ai tu chef. Daca cunosti pe altcineva, cu atat mai bine. Daca i-ar pasa mai mult de ce e intre voi nu ar zice "cum vrei tu" la intrebarea daca mai vrea sa fi-ti impreuna. Pentru mine personal e destul de clar ca vrea sa fie cu fostul ei iubit, ala cu virgula. Mi-ar place cand scapa de "pedeapsa" si primeste telefonul inapoi (reintroduce cartela cu numarul pe care il ai tu in agenda ta) si te suna (daca) sa-i raspunzi si sa o intrebi: Ne cunoastem?
Mult succes la agatat. Vei fi mai castigat asa.