| 1Mihai1 a întrebat:

Salut, va rog eu ajutati-ma cu doua exercitii, este pentru admitere la liceu. 1. Explica rolul utilizarii cratimei in structurile: "i-au trimis" si "n-are nimic". 2. Mentioneaza doua consecinte ale folosirii cratimei in structura: ne-ntalnita. VA ROG vreau raspunsuri cat mai bune :X:X:X:X:X.

1 răspuns:
| Anche a răspuns:

I-au trimis-rolul cratimei este de a usura pronuntia, cratima leaga un pronume de un verb auxiliar si se pronunta impreuna
n-are nimic-cratima marcheaza omitere vocalei "u" din adverbul nu, tot pentru o pronuntare mai rapida!
2.pronuntarea mai rapida, omiterea unei litere dintr-o structura
Sper ca te-am ajutat cat de cat!