| 1Mihai1 a întrebat:

Salut, va rog eu ajutati-ma cu doua exercitii, sunt pentru admitere la liceu. 1. Explica rolul utilizarii cratimei in structurile: "i-au trimis" si "n-are nimic". 2. Mentioneaza doua consecinte ale folosirii cratimei in structura: ne-ntalnita. VA ROG vreau raspunsuri cat mai bune :X:X:X:X:X...

1 răspuns:
| iulia_8542 a răspuns:

1.In prima structura "i-au trimis" cratima marcheaza rostirea impreuna, iar in structura "n-are nimic" inlocuieste o vocala, un sunet. 2. "Ne-ntalnita" ->rol:elidarea unui sunet si evitarea hiatului (sau daca este intr-o poezie atunci are rolul de a mentine masura si ritmul)