| Eu_4595 a întrebat:

happyImi puteti rezolva asta?:Explica rolul utilizarii cratimei in structurile: cu-amurg si m-aplec... Funda:*

Răspuns Câştigător
| RelaţiiCuClienţii a răspuns:

În cu-amurg :
Cratima, ca semn de punctuaţie, are rolul de a lega prepoziţia "cu" de substantivul comun "amurg" cu scopul de a se rosti în aceeaşi silabă.
În m-aplec:
Cratima, ca semn de ortografie, are rolul de a înlocui vocala "ă" si de a lega pronumele personal cu formă neeacentuată "m-" de verbul "aplec" cu scopul de a se rosti în aceeşi silabă.

Cratima este semn de punctuaţie, atunci când se foloseşte doar pentru a lega cuvintele, fără a înlocui vreun sunet.
Ex: ţi-am, mi-am.etc.
Şi este semn de ortografie atunci când leagă cuvintele, dar înlocuieşte vocale.
Ex: şi-am, pe-nserate, pe-ndelete etc.

7 răspunsuri:
| Amy a răspuns:

Buna! In prima structura(care a fost luata dintr-un vers al unei poezii) Cratima s-a folosit pentru a se pronunta intr-o singura silaba, si pentru versificatie.
In cea de-a doua structura, cratima s-a folosit deoarece s-a elidat vocala "a", si pentru a se pronunta intr-o singura silaba. happy

| Veverita a răspuns:

In primul caz cratima realizeaza rostirea celor doua cuvinte impreuna si ajuta la reducerea numa rului de silabe de la 3 la 2. iar in al 2-lea caz cratima marcheaza elidarea sunetului vocalic "a" de la ma si realizeaza rostirea impreuna a celor doua cuvinte. in ambele azuri cratima ajuta la pastrarea elementelor de prozodie ale poeziei ca pun pariu ca e din poezie luattongue bafta la examen.

| vladea23 a răspuns:

Prima cratima leaga doua cuvinte pentru a ajuta la pronuntie, sa "alunece" mai bine cand sunt rostite, sunt intr-un fel legate.
Iar cea de a 2 a cratima inlocuieste litera "a" (cu caciulita) si la fel ca prima ajuta la legarea a celor doua cuvinte si la pronuntarea mai usoara.

| IWillNotBeFalseInWhoIAmAsLongAsBreathe a răspuns:

La prima : rostirea intr-un tempo mai rapid (2 silabe in loc de 2)
rostirea impreuna a 2 parti de vb diferite ( prep simpla de Ac+ subst simplu)
( daca e in poezie) conservarea masurii
diftongarea prin elidarea hiatului

la a 2-a: rostirea intr-un tempo mai rapid ( 2 slabe in loc de 2)
elidarea vocalei,, a,, si cuv,, ma,,
evitarea hiatului
rostirea impreuna a 2 parti de vb dif(pron reflexiv+verb)

| sorinsam1995 a răspuns:

M-aplec elidarea vocalei ă
cu-amurg mentinerea masurii versului, daca este intr-o poezie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca si singura! Nu ne mai stresa! Ca nu e atat de greu! La examen vei intra de pe mobil sa ne intrebi? Trebuie sa inveti si singura!
Iar voi ceilalti naivilor nu le mai dati nas ca se invata!