| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa imi scot sange din vena, sa-l pastrez in conditii optime si, dupa ce s-a "regenerat" sa mi-l bag inapoi. Probabil va intrebati de ce intentionez sa fac asta...din curiozitate mai mult. Intrebarea e de unde fac rost de o seringa adecvata si cum pastrez sangele ala scos. Stie cineva? Scuzati categoria, trebuia sa bag pe "sanatate", dar asta e mai accesata si de aia.

13 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Adica cum sa se "regenereze"? --- cum iti imaginezi tu acel proces de "regenerare" a sangelui prin pastrare in afara unui organism viu?

Daca nu stii, componentele sangelui NU se reinnoiesc/refac "in vitro"(in afara organismului viu) ci numai "in vivo" (in interiorul organismului viu).

p.s. Te sfatuiesc sa renunti la asemenea experimente tembele---te poti procopsi cu o infectie(localizata sau generalizata)!

| anonim_4396 explică (pentru alessia5158):

Nu.n-ai inteles...Cand pierzi o cantitate mica de sange se reface...adica corpul o ''pune'' inapoi de la sine in timp. Asta e vrajeala

| alessia5158 a răspuns:

Care este curiozitatea pe care vrei sa ti-o satisfaci cu asa zisul experiment?

| RainmakerX a răspuns:

Curiozitatea omoara oameni... de ce vrei sa faci prostii daca esti bine asa cum esti?

Du-te frumos la un medic sau la un profesor de biologie si intreaba "Ce se intampla daca?" Este mai usor asa.

| RainmakerX a răspuns:

Sunt paralel cu biologia dar parerea mea ar fi urmatoarea :
Fiecare are o anumita cantitate de sange... Daca tu ai introduce mai mult sange *peste limita pe care o poti duce* atunci probabil ca presiunea in vene ar creste ceea ce nu ar fi bine.

Sangele de la donatii este de obicei folosit pentru persoane care au pierdut la randul lor o cantitate semnificativa de sange deci in cazurile de genul nu sunt probleme.

Dar oare ce s-ar intampla daca ai introduce mai mult sange decat poti duce? Oricum... nu ceva bun.
De asemenea daca iti introduci o anumita cantitate de aer in vene mori sau ramai cu sechele.

Repet, sunt paralel cu biologia. Este doar parerea mea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Esti cumva ruda cu Griffin?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fii donator.Adica poti incheia si un contract onorabil cu cineva:iti dau acum 500ml din sangele meu, dar cand am nevoie de el mi.l dai!
Ii poti pune si camata, la 500ml sange pur, primesti 750 amestec.
Uneori, trebuie sa ne mai si schimbam sangele din vene.
Sa folosesti ace mai groase, sa curga repede.
Sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sigur ca vreau! Ce grupa ai?"Gratis"-ul asta ascunde ceva, ce.mi ascunzi?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Recipientul e ok.Ce cantitate imi donezi?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cantitate deloc neglijabila.Ai suferit sau suferi de vreo boala? Spune.mi grupa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stii,esti un tip generos, un om deosebit, un suflet cald.Ma gandesc, ca tie ti.ar fi mai de folos decat mie.
Sanatate!

| ABCD122 a răspuns:

Cauți vreo boala cu experimentul asta?

| Printesa10TM a răspuns:

Caută la farmacie astfel de seringi. Bafta!