| andreiiiii1998 a întrebat:

Salutare.

Prietenul meu cel mai bun (eu am 18 ani, iar el 16) este foarte rusinos, as vrea sa stiu cum pot sa-l ajut sa prinda putin 'curaj'.

La ce ma refer este ca nu vorbeste deloc cu fetele, nici macar pe Facebook. Pot spune ca si eu sunt mai rusinos de fel, dar am avut cateva prietene, vorbesc cu fetele si in realitate si pe Facebook si nu stiu cum sa-l fac si pe el sa faca asta. E un baiat care chiar arata bine, stiu cateva fete care il placeau, dar el nu a vrut sa vorbeasca cu ele, chiar daca l-am batut la cap zile intregi. Incercam sa fac si pariuri cu el ca macar sa-i scrie pe facebook unei fete dragute. La 16 ani nu a avut niciodata o prietena, si chiar vreau sa il ajut. Va rog dati-mi niste sfaturi cum as putea sa-l ajut.

P.S.: cand il intrebam de ce ii este rusine sa le scrie macar pe facebook spunea ceva gen : ca nu am ce sa vorbesc cu ele, etc. eu ii aratam dupa ce vorbesc eu cu anumite fete, dar el tot nu dorea

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

El stie de ce nu se implica poate si.a dat seama ca vor bani si nu vrea sa sufere. Mai tarziu o sa mearga la una contra cost sa se desfraneze ai sa vezi

| FemeiaPisică a răspuns:

Ți-a spus clar că nu are ce să vorbească cu fetele, de ce tot insiști? Crezi că este ca și tine să se bage în seamă cu toate fetele? Nu are rost să îi impui să vorbească cu cineva dacă el nu dorește acest lucru.

| andreiiiii1998 explică (pentru FemeiaPisică):

Nu ii impun nimic. Doreste sa vorbeasca, stiu asta pentru ca il cunosc de mai bine de 10 ani, dar nu stie ce sa ii scrie, si chiar daca ii spun, spune ca nu, ca ii scrie altadata, si tot asa. Nu a zis ca nu are ce sa vorbeasca in sensul ca nu vrea, a spus-o in sensul ca nu stie cum sa mentina o conversatie. Daca nu ar fi vrut sa o faca, il lasam in pace, dar este un baiat de 16 ani, arata bine zic eu, dar este foarte rusinos cu fetele. vrea sa vorbeasca, dar nu are curaj.

| anonim_4396 a răspuns (pentru andreiiiii1998):

Interesant. Trebuie sa vorbeasca cu fete pentru ca e pacat ca arata bine. Vai de mine. Pai atunci lasa ca nu i se duce frumusetea / tineretea maine! Asta e ceva natural! Nu-i impune tu. Lui ii e frica ca mai rau se face de ras. Si poate chiar se face.

| andreiiiii1998 explică (pentru anonim_4396):

Are 16 ani si vrea sa aiba si el o prietena, dar ii e rusine cu fetele, degeaba las sa treaca timpul, nu il ajuta cu nimic. daca nu aveti ceva idei cum il pot ajuta, mai bine nu mai raspundeti

| anonim_4396 a răspuns (pentru andreiiiii1998):

Nu il poti ajuta tu! Poate vei si intelege.
Se va descurca si el.
Pentru unul de 18 ani va comportati amandoi de 12 cel mult.

| andreiiiii1998 explică (pentru anonim_4396):

Eu ma comport de 12 pentru ca vreau sa-l ajut sa treaca peste dificulatea de a vorbi cu fetele?

| anonim_4396 a răspuns (pentru andreiiiii1998):

Da! Nu tine de tine. Nu vezi ca toti care ti-au răspuns iti spun in esenta acelasi lucru ca si mine? Nu ai cum sa il ajuti. Asemenea lucruri tin de propria persoana. E vorba de un curaj interior. Nu poti tu sa i-l impregnezi.

Va invata el singur cu timpul sa intre in discutie cu cineva. Iar cu persoane random e dificil! Normal ca nu stii ce sa vorbesti cu ele. Fetele serioase vor tăia elanul din start. La vârsta asta oricum ca adolescent esti interesat doar de un singur lucru...sau doua
- sa reduci lucrul manual;
- sa pari sm3ch3r printre prieteni/colegi cu un "trofeu".

Si cu timpul se observa si relatiile astea nu tin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce ti se pare tie atat de anormal ca lui nu ii place sau nu il intereseaza?
Zi mersi ca are ce vorbi cu tine!
Lasa-l in pace.