| BlueEBirdD a întrebat:

Salutare tuturor! Sunt băiat, am 15 ani, 1, 76 m, 64 Kg si mi-ar plăcea din toamnă să mă apuc de sală. Ar fi o idee bună?
Fundă! Mulțumesc anticipat!

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

In mod categoric masa musculara trebuie lucrata macar 3 zile pe saptamana cate o ora per sesiune

| aXy99 a răspuns:

Poti sa te apuci de pe acum, ai mai mult timp liber. E o idee buna, de ce n-ar fi? Atata timp cat nu exagerezi, te incalzesti inainte de exercitii, mananci bine (si prin bine nu ma refer la fast food, sucuri, ulei), te tii de treaba, maresti greutatile constant, dar nu foarte mult, la inceput incerci sa te axezi pe executarea corecta a miscarii (pentru ca daca executi corect miscarea, NU TE VOR DUREA OASELE, asa cum spunea dl. Popescu Eugen, deoarece singura componenta solicitata va fi MUSCHIUL, nu OSUL), totul va fi bine. Succes!

PS: Rezultatele vor veni cu timpul, nu te astepta ca dupa o luna sa vezi cine stie ce diferente. Cauta pe net un program pentru incepatori si da-i bice.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Nu prea imi place cand va aud cu sala la 15 ani. A intrat o moda ca sa va ia unii banii acolo dar pana la 19-20 ar trebui sa lasati sa se termine de crescut oasele in voi. Sunt atatea sporturi mai indicate - inot, gimnastica, volei, bicicleta etc. Lucrul cu greutatile e munca adevarata si o sa aveti probleme cu oasele toata viata daca va apucati prea de mici. Eu am baiat + nora fosti sportivi canotori de copii cu medalii balcanice de aur cate 7-8. E un sport dur, nu mai au oasele cum trebuie in ei.

| BlueEBirdD explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Ok. Eu doar am intrebat. Nu am spus ca o sa si o fac. Fac destul sport: joc tenis(nu de performanta, de distractie). Ideea cu sala mi-a venit deoarece am putina burta si nu am forta in brate. (btw fac si exercitii seara si dimineata)

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru BlueEBirdD):

Asta am facut si eu amatorial -tenis, multa bici, inot, flotari, abdomene, genoflexiuni, am spart lemne. Si toate gratis. Mancare cat mai sanatoasa posibil, nu bagati prostii de proteine si chimicale. Mai bine mananci un gratar, un castravete, un ou, si miere in loc de zahar. Am si cam muncit de mic cu greutati si de la 24-25 de ani incepi sa simti in oase. Sportul clasic si alimentatia echilibrata sunt secretul pentru un om sanatos / corp armonios. Cei care muncesc cu greutati distrug oasele. Toti se lauda cu muschi, nu spune nimeni restul ca le e rusine, oriunde este ceva ascuns sub pres, sau inca nu-i supara.

| aXy99 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Eu te-as sfatui sa te abtii din a da informatii false. Pana nu experimentezi ceva, e aiurea sa iti dau cu parerea. Esti ferm convins de afirmatiile facute?

| aXy99 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Daca tu executi corect miscarile, iar presiunea este resimtita de muschi, cum de te dor oasele? Sper ca nu confunzi culturismul cu power liftingul...

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru aXy99):

Aha, am inteles, la stilul asta nu folositi oasele. Inseamna ca le lasi acasa in dulap. Ok, eu nu opresc pe nimeni.

| aXy99 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Am prieteni care fac de mult timp si nu au nicio problema. Atata timp cat faci cu cap, chiar nu ai probleme.

| Clorox a răspuns:

Poate de la 18!

| Axys a răspuns:

Tu faci ce sti ca e mai bine decat sa pui pe tine mai bine sa arati bine :)
sincer m-a vazut baieti de seama ta cu burta mare si cu sa-i aiurea :)) deci nu-s in contra :D si acasa poti face exercitii fizice :D https://www.youtube.com/watch?v=UCeERsg0cSM
https://www.youtube.com/watch?v=QShCg1sKjts
poti s-a faci exercitiile astea sunt usoare si eu le fac :D