| daniela_9291 a întrebat:

Sault! in ultima vreme nu imi mai suport colegii, mai exact colegele.Recunosc si eu m`am schimbat, in sensul ca nu mai fac intotdedauna ce vor ele.Sunt o fire mai linistita, in schimb ele sunt foarte mahalagioaice, le place sa se bata, sa tipe, sa se certe. Unele sunt pitipoance, dar dinacelea prost imbracate, iar altele sunt in gen emo.Toate comenteaza de pozele mele, de hainele mele, cum ma machiez.
Simt ca am inceput sa nu ma mai potrivesc in clasa asta.Am alt stil de a ma imbraca(mai feminin), de a vb(fara sa tip)etc...
Ce sa fac? mama zice sa nu ma mut. Dar deja nu mai suport clasa astaI don't want to see

Sunt clasa a7a

7 răspunsuri:
| maryana5 a răspuns:

Încearcă să-ţi faci prieteni din alte clase cu care poţi vorbi. Cât despre colegele tale, zi ca ele şi fă ca tinewinking Nu trebuie să te cerţi cu ele sau să te pui la mintea lor. Le vezi aşa cum sunt şi le laşi în pace. Dar asta nu înseamnă să taci şi să fii luată de proastă. Dacă nu îţi convine ceva, le spui.
Nu ţine nasul pe sus ci fii populară, vorbeşte cu oricine dar nu face servicii celor care nu te merită.
Ar fi păcat să te transferi, mai ai 2 ani cu ăsta inclusiv şi scapi. Deja te-ai obişnuit cu profesorii tăi iar dacă ar fi să îi schimbi ţi-ar fi mult mai greu, având în vedere că nu există pădure fără uscături, şi că poate fi posibil să nu te adaptezi acolo.
Distrează-te pe cât se poate şi nu pune orice nimicuri la suflet pentru că unii copii sunt răutăcioşi şi invidioşi. Axează-te mai mult pe carte şi ţine minte că Dumnezeu are grijă de toţi şi toatewinking Încearcă să fii mult mai optimistă şi să nu te schimbi!

xoxo, Mary

| TraficantaDeFunde a răspuns:

Pai.pur si simplu nu le baga in seama tu vezi-ti de viata ta. Daca tipa la tine sau comenteaza ceva. nu te enerva, nu incerca sa le faci lor ceti fac ele tie pentru. ca asa va fi mai rau.si ce daca ele zic ca te machiezi prost ce sunt ele make up artiste sau ce? Hai ma lasi rolling on the floor sau de felul in care te imbraci ce naiba? fiecare are stilul lui daca eu vreau sa ies afara imbracata intr-un costum de clown asa ies rolling on the floor ma fac de ras? probabil da, da e treaba mea ce fac, cum ma imbrac. Evitale. SUCCES

| MissChocolatte a răspuns:

Heyyyyyyyyyy...si eu sunt in aceeas situatie de ex : azi la scl m-am machiat mai misto asa, si mahalagioaicele alea de la mine din clasa cum sunt ele ofitkate de fel cica ca vai ca nu imi sta bine ca arat naspa ca nust ce bla bla bla, bine ca intentionat ziceau asa ca sa ma inerveze, in fine m-am dus m-am sters, apoi au inceput ca ma dau cu prea mult fond de ten ca nust ce ca nust cum ( bai frate daca uu nu ai bani sa iti cumperi machiajuri, si sa te imbraci misto nu te mai lua de altii.Nuh?) in fine:-J.Eu sunt in clasa a 8-a si nu prea stau cu alea de la mine din clasa, mai mult stau cu fetele de la a 7-a.Bine mai stau si cu alea de la mine cateodata dar nu prea le dau importanta pentru ca oricum stiu ca mabarfesc si n-are rost. Cred ca nici uu nu ar trebui sa le bagi in seama, eu de obicei cand imi spune vreuna ca nust cum imi sta eu tip pe ea si ma inervez ca nu prea suport sa mi se reproseze asta de niste parasute ii zic ceva de genu " ce faa? pana la urma care e treaba ta cum ma imbrac eu pot sa vin si in chilotilaughing numai asa de a dreak sa te oftici uu".App la mine in clasa sunt numai romi si roamelaughing tiganci si de aia cocalari de aialaughing cred ca sunt sigura roamancalaughing. U cred ca ar trebui sa fii mai asa nust cum sa zic adica sa vb si cu ele dar mai mult cu celelalte, pentru ca mai ai 1 an la scl, asa am facut si eu dar stii sa ai ocazia sa le platesti si uu cu aceeas moneda, stii cum se spune " Faci pact cu dracul pana treci garlalaughing"

| Fdstra a răspuns:

O,e foarte bine ca esti constienta de faptul ca esti pe calea cea buna.Nu ar trebui sa-ti pese de comentariile unor fete ca ele,gandeste-te la faza cu paiul din chiul alteia,ele sunt doar invidioase si vor sa te traga inapoi,mai bine nu te mai cobora nici macar sa le bagi in seama,arata-le ca esti mai buna ca ele si nu te muta, fi puternica, vei fi ca trandafirul intre urziciwinking

| bibi_1859 a răspuns:

e groaznic eu te -as sfatui sa vorbesti cu familia (mama zic eu ) si sa iei in considerare mai multe lucruri profesori, scoala si sa stii ca e destul de greu sa te adaptezi la o alta scoala alti profesori si asa mai departe

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut,Daniela! Cu totii trecem prin perioade mai grele, esential e sa nu le dam prea mare importanta! Tu mi-ai vorbit numai de fete.,., dar tu sty ca cele mai lungi prietenii sunt intre o fata si un baiat?! Nu te jena! E un lucru normal sa avem prieteni de ambele sexe! Daca vezi ca nici cu baietii nu te intelegi, incearca:
- sa-ti faci prieten/a in alta clasa
-daca reusesti, spune-i mamei tale ca te intelegi foarte bine cu o alta clasa, si roag-o sa te mute acolo
-daca nu, vorbeste cu diriga' si spune-i cum se comporta lumea cu tine
-nu esti paracioasa? incearca sa te imprietenesti cu una din fete(veriga slaba), schima-i parerea despre pitiponcie, si vei fi usor introdusa in grup, unde vei putea schimba si parerile altora
-daca nu vei reusi, suntem aici sa te sustinem in continuare!
-sper ca te-am ajutat!
P.S:te pot adauga la prieteni? big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună draga mea!

Te înţeleg perfect,ştiu ceea ce simţi şi cum este să ai o clasă cu fel şi fel de "ciudăţenii", nu ştii că acum aşa e moda, emo? Vai ce "tragedie că nu eşti în pas cu moda! "
De unde...nici nu ar trebui să-ţi pese de ceea ce "bârfesc" ele şi de faptul că sunt aşa. Vor să iasă în evidenţă, vor să pară interesante şi se cred DIVE, dar nu fac nici 10 bani. Sincer!

Eu te admir pentru faptul că vrei să fi feminină,simplă,modestă,o fată la locul ei şi îmbrăcată mai decent. Te rog ceva,vorbesc serios,nu te lăsa influenţată de cei din jurul tău,nu te schimba,rămâi tu o floare care va înflori pe zi ce trece cât mai frumos. Fi tu eleva model din clasa ta şi arată-le profesorilor că eşti "diferită" prin gingăşie, prin felul tău de-a fi.

Mamy tău îţi vrea binele şi te-a sfătuit să te muţi pentru a nu te schimba mai devreme sau mai târziu. Îi este teamă să-şi "piardă" fiica, să se piardă printre umbre.

Dacă eşti clasa a 7-a mai rabdă un an,pntru că acesta deja a trecut,rămâi acolo şi arată-le că eşti deosebită, rămâi la fel de cuminţică şi vei avea numai de câştigat, ştiu ce spun!

O seară de vis şi ai grijă de tine!