| dya a întrebat:

Spe ca m-ati putea ajuta si pe mine puutin am o problema mica care cred ca s-ar putea rezolva.
Am 14 ani, sunt o fire mai timida de felul meu si nu prea am multi prieteni, am dar aproape toti sunt mai mici decat mine de exemplu de 12-10-11-13 ani. Vreau sa imi fac prieteni noi mai mari sau de aceiasi varsta cu mine si sa nu mai umblu cu copii mici de parca as fi babysiter, dar cand de exemplu vb cu candva mai mare nu prea stiu ce sa vb cu respectivu decat ce faci si chestii de genu asta...Cum as putea sa socializez mai mult si ce as putea vb incat sa isi dorewasca sa ramanem prietene sau prieteni.

4 răspunsuri:
Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Ehh, va veni şi pe parcurs aşa ceva. Poate când vei ajunge la liceu lucrurile se vor schimba, eu zic acum să ignori această latură şi să continui aşa, deoarece lucrurile acestea pur şi simplu vin de la sine. Cât despre ceva de discutat cu persoanele mai mari, imaginează-ţi doar că sunt de vârsta ta, să nu ai trac sau să nu fii timidă când vorbeşti cu ele. happy

| カルメン a răspuns:

Pai ai putea prin a fi tu insuti si sigura pe tine. poti sa vorbesti despre hobbyuri, despre anumite lucruri care le aveti in comun sau despre ce va place sa faceti cu prietenii chestii de genul asta...

| nonameanca a răspuns:

Eu am 18 ani si am prietene si de 13, mda...probabil ca sun ca o loser-itza, dar ma inteleg bine cu ele happy nici eu nu am prieteni mai mari si cred ca unul din motive este acela ca nu arat de varsta pe care o am, am aura de copil, nu stiu! laughing in fine!
sunt de parere ca nu conteaza ce varsta au prietenii atata timp cat te intelegi bine cu ei happy
nu stiu ce sfat sa-ti dau ca sa poti sa intretii o convorbire cu cei mai mari decat tine, totusi cred ca ar trebui sa reflectezi asupra motivelor pentru care vrei sa ai astfel de prieteni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa intrii in vorba cu cat mai multi, sa socializezi si sa te faci placuta. Nu trebuie sa te mai sfiesti ca nu ai nimic de pierdut. Ai incredere in tine si totul va fi bine.