| LuLusHooOr a întrebat:

Stie cineva cum sa iti indrepti parul fara placa sau ondulezi fara ondulator?

Funda :d

Răspuns Câştigător
| AIRIUS a răspuns:

Buna!
Eu o sa ti spun tehnica mea personala,in primul rand,am placa si mi ataca foarte tare firul de par [o folosesc,dar nu ff des],iar ca sa mi stea parul cat de cat drept,folosesc o ceara de par de la Nivea,in felul urmator. dupa ce mi pieptran parul,imi dau cu ceara,tragand incet de suvita de par.
As fac pana imi termin tot parul de intins.
In al doilea rand,ca sa mi stea parul cret,eu nu prea depun eforturi,pentru ca parul meu e destul de ondulat.
Imi dau tot parul pe fata,aplecandu ma un pic,apoi imi torn spuma,[eu folosesc de la Loreal,e nemaipomenita!]si mi apas[strangand]usor perul in palme.
Asa fac pana cand vad ca parul s a incretit, atat cat imi convine si dupa, il strang 10 min in coc.
Dupa ce mi l desfac, e super cred[ondulat].
Sper ca ti am fost de folos!
T pup!

| LuLusHooOr explică (pentru AIRIUS):

Multumesc frumos big hug Pup:*

6 răspunsuri:
| CandyTetris a răspuns:

Pentru par drept nu poti sa faci nimic fara caldura. Zicea sora mea ca acu' vreo 20 de ani, fetele isi calcau parul cu fierul de calcatrolling on the floor.
Pentru ondulat insa exista o metoda care nu strica deloc parul si e foarte usor de facut, doar ca trebuie sa o lasi peste noapte.
Tai varful unei sosete(preferabil una noualaughing).Prinzi parul intr-o coada, uzi putin coada(nu trebuie multa apa, dai cu mana umeda de-a lungul cozii), apoi rulezi soseta, trebuie sa iti iese un fel de gogoasa, pui soseta in varful cozii si apoi incepi sa rulezi parul pe soseta; trebuie sa iti iese un fel de coc. Dimineata desfaci parul si ai par cret, bucle-buclisoarehappy. Poti sa il lasi asa sau poti sa il piepteni si ramane parul ondulat si voluminoshappy
In mod normal ar trebui sa te tina o zi intrega, dar daca ai parul foarte moale, ca al meu, poti sa dai cu fixativ peste coc, sau poti sa dai parul cu spuma dimineata, dupa ce ai desfacut parul.Hope I helped.happy

| adrianaioanated a răspuns:

Vezi aici http://ofashion.cabanova.com/indreapta-parul-usor.html
O sa fi multumita

Sper sa te ajute

| AlexandraSp a răspuns:

Pai.de indreptat se mai poate cu calcatorullaughing si cu feonul iar de ondulat, til prinzi intr-un coc strans sus si til lasi asa toata noapteabig grin

| ßeßeBeatrice a răspuns:

Pentru indreptat nici eu nu stiu. dar pentru ondulat am o metoda care am incercat-o de curand :
imediat ce te speli pe cap, iti usuci parul cu un prosop uscat fara a folosi feonul, dar sa nu fie uscat in profunzime! apoi iti imparti parul in suvite potrivite ca grosime ( trebuie sa iti iasa 10 -12 sufite ) apoi prinzi sufitele cu elastice mici de par, cate 3 pe fiecare sufita ( daca ai parul mediu ) daca ai parul mai lung poti folosi mai multe elastice. Lasa parul asa si dormi cu el peste noapte. Dimineata urmatoare desfati elasticile, dar nu pieptana parul foarte bine, pentru a nu strica buclele! Tine minte sa nu strangi foarte tare elasticile! In felul acesta vei obtine bucle lejere happy
Sper ca ti'am fost de ajutor ♥

| Twii a răspuns:

Pai daca vrei sa ti-l ondulezi fara ondulator puneti bigudiuri in cap happy Asa fac si eu big grin