| ExizTPU a întrebat:

Sunt baiat, am 14 ani si 2 luni, inaltimea 1.69/1.70 si port 40-41. Ideea e ca incepand dinaintea verii eu nu am mai crescut atat de mult. Inainte de vara aveam 1.66 (din cate imi aduc aminte) si purtam 39 sau 40, depinde cu ce ma incaltam. Am impresia ca mi s-a incetinit cresterea foarte mult avand in vedere ca am cresut foarte putin in vreo 7 luni... Este ceva normal? Orice copil in crestere are o perioada de genul asta in care creste mai greu sau? Vreau sa ma lamuresc. O sa incep din nou sa cresc? Cam cat dureaza?

2 răspunsuri:
andreia67
| andreia67 a răspuns:

E foarte greu de spus cat vei mai creste. Din ce spui tu esti din cei care cresc devreme, esti inalt pentru varsta ta. Un indiciu ar fi marimea de la picior. Daca iti va mai creste in urmatorul an la 41-42 probabil vei creste mai mult in urmatorii ani. Daca se va stabiliza la cat ai acum probabil vei mai creste doar 5-6 cm in urmatorii ani, mai mult doar daca ai noroc. Ar fi interesant de stiut si ce inaltime au parintii tai fiindca inaltimea finala tine in principal de genetica.

| zHeArTz a răspuns:

E normal... deja ai 1.70 (destul de mult pentru 14ani). E bine, stai linistit.