| FuckingContra a întrebat:

Sunt fata si am un comportament mai baietesc, cel mai mult ma enerveaza ca sund confundata cu un baiat doar pentru ca am parul scurt. Ce sa fac sa arat mai mult a fata? Parul lung nu pot sa-l las pentru ca nu-mi place cum imi sta

Răspuns Câştigător
| MenInShadow a răspuns:

Sa infruncti societatea? Infrunt societatea si proprii parinti de ani de zile, mi se spune ca sunt ciudat, lumea ma priveste ciudat pe strada, si nu mult lume ma suporta tocmai pentru ca sunt altfel decat ei.

Evident ca este greu de facut, dar asta depinde de cat de mult vrei tu sa fi libera.
Vrei sa fi cum vrei, sa vorbesti cum vrei, sa te comporti cum vrei si sa fi libera, lupti.
Vrei sa te rezumi la mediocritatea societatii si sa fi doar o oaie intr-o turma, pur si simplu pentru ca este "mai usor", atunci e problema ta, nu trebuia de la bun inceput sa fi diferita, nici macar vestimentar.
Oamenii sunt speriati de lucrurile noi, sau diferite.
Te imbraci in haine de fete, cu care se imbraca si altele, iti lasi parul putin mai lung, nu foarte lung, adopti atitudine de fata mediocra, si te integrezi perfect.

Pana si fetele care merg cu haine "normale" pe strada, care au o tinuta normala, trebuie sa lupte cu societatea si orice este in jurul lor, daca mintea lor este diferita de cea a turmei.

Asa ca, tu hotarasti. Vrei sa te desprinzi de turma, sa lupti pentru libertate si sa fi altfel decat altii? Succes si fi tare.
Vrei sa fi o oaie intr-o turma, greu de observat, si care nu merita prea multa atentie. Bafta in continuare.

Iti mai zic o chestie simpla - Orice om pe lumea asta, care este tinut minte pentru ceva, a fost un ciudat si-un diferit. Si nu ma refer numai la mari personalitati.

Sa faci parte din turma, te face usor de inlocuit. Am cunoscut destule fete pana acum, si foarte putine au fost suficient de ciudate.
Pe cele normale, nici nu mai stiu cum le cheama, poate pe unele nici nu stiu ca le-am cunoscut.
Pe cele ciudate, care au iesit in evidenta, le tin minte si acum, tin minte detalii din conversatiile lor, tin minte ce le placea, ce nu le placea, etc.

E decizia ta ce si cum vrei sa fi.
Bafta in continuare!

13 răspunsuri:
| MenInShadow a răspuns:

Daca esti fata, si iti place sa te comporti baieteste, ce zice lumea din jurul tau nu ar trebui nici sa te afecteze, nici sa te intereseze.

Daca pasarea si-ar smulge penele pentru ca nu-i place vulpii, n-ar mai putea sa zboare.

Asa si tu. De ce sa-ti schimbi tinuta si stilul tau daca tie asa iti place sa arati? Doar pentru ca niste redusi mintali, incapabili sa accepte si o alta parere decat cea a societatii, care au gusturi si idei fixate pe standarde limita impuse de societate, iti spun ca nu-i bine?

Cel mai bun lucru pe care-l poti face este sa fi cum vrei tu. Daca-ti place sa ai un comportament mai baietesc, fi asa, daca-ti place sa ai parul scurt, tine-l scurt, daca-ti place sa te imbraci intr-un anumit fel, imbraca-te asa.

Acum cateva zile am trecut pe langa o fata, si in zona asta nu prea vezi asa fete. Buze negre, ochii dati cu... ce se da pe la ochi, nu ma pricep la machiaj, dar erai si aia oarecum negrii, par nu lung dar nici scurt, un fel de geaca si maieu, pantaloni trei sferturi si bocanci in picioare.
Nu mi-a placut. Mie. Atat. A fost pura mea parere. Dar chiar daca nu mi-a placut stilul ei, am respectat-o pentru faptul ca a avut curajul sa fie cum vrea ea indiferent de ce crede sau spune societatea.

Daca s-ar fi oprit sa vorbeasca cu mine, sau sa ma intrebe ceva, i-as fi raspuns ca oricarui om normal, ba poate chiar mai frumos, tocmai pentru ca o respectam datorita curajului ei.

Asa ca fi cum vrei tu, nu mai asculta ce spune societatea cu mentalitatea ei mediocra si traieste-ti viata dupa cum vrei tu, nu dupa cum vor altii sa-ti dicteze.

| FuckingContra explică (pentru MenInShadow):

Usor de zis, greu de facut.
Multumesc frumos pentru sfat, am sa tin cont

| peperonies a răspuns (pentru MenInShadow):

Da libertate, infrunti societatea, ciudat, turma, oi si stai pe banii parintilor si postezi de pe aifon. hai hai...

| MenInShadow a răspuns (pentru peperonies):

In primul rand, copile, nu stau pe banii parintilor, imi castig banii de mult timp, liceul l-am facut singur pe proprii bani.
Si poate IPHONE, nu "aifon", copil analfabet al limbii engleze, nu este unul din telefoanele care sa-mi placa, deci nu, nu postez de pe "aifon".
Invata engleza, invata sa scrii corect, si dupa mai vorbim.

| peperonies a răspuns (pentru MenInShadow):

Nu ca te cred. ce legatura are scrisul corect cu idea in sine?

| MenInShadow a răspuns (pentru peperonies):

Orice persoana face greseli de scris, si eu, si tu, si oricine, dar exista o limita care delimiteaza greseala, de prostie.
"Aifon" nu-i cea mai inteligenta chestie pe care o poate spune un roman, dar ala-i doar un exemplu al cunostintelor tale, care te-ai luat in gura cu mine.

Cel mai bine ar fi sa iti vezi tu de treaba ta si sa incetezi sa te mai contrazici cu orice persoana care-ti depaseste coeficientul de inteligenta, doar pentru ca ai auzit tu undeva 2-3 fraze pe care le poti folosii in anumite situatii nu inseamna ca esti inteligent, si sunt destul de sigur ca nu esti un adult responsabil, cu capul pe umeri, cu un venit stabil si o viata demna de respect ca sa-mi spui mie ce am facut, ce nu am facut, si in ce situatie materiala ma aflu.

Asa ca vezi-ti de treaba ta si nu mai comenta aiurea pana nu faci rost de niste inteligenta.

| peperonies a răspuns (pentru MenInShadow):

Vad domnule "sa infruncti" maninshadow ca toti facem greseli. aifon era scris sa fie ironic dar banuiesc ca esti prea prost ca sa te prinzi de chestii fine. cat despre ci, sunt absolut convins ca sunt mai destept ca tine dar ghici ce, nu am nevoie sa ti-o demonstrez.

| MenInShadow a răspuns (pentru peperonies):

Corect, nu ai nevoie sa o demonstrezi pentru ca ai demonstrat asta deja in raspunsurile date de tine happy
Daca erai atat de inteligent pe cat te consider, iti vedeai pur si simplu de treaba ta, atata timp cat tot ce am spus a fost ce am facut eu, nu ce "as fi facut" daca as fi fost in locul ei.
Nu ai tu de unde sa stii cat si cu cati m-am luptat, nu ai tu de unde pe seama cui traiesc, si tot asa, dar cum inteligenta ta dadea pe afara, te-ai gandit sa te bagi si tu.

Stai linistit, nu-i nevoie sa-mi demonstrezi mie nici o inteligenta, nici nu am nevoie sa-mi demonstrezi vreo inteligenta, ai demonstrat tu singur cata inteligenta detii din toata conversatia asta care nici macar nu te priveste happy

Si da, toata lumea face greseli, nici tu nu esti un geniu al gramaticii, si nici eu. De fapt, in aspectul asta recunosc faptul ca e posibil sa ma intreci happy

| MenInShadow a răspuns (pentru peperonies):

Oh, si inca o chestie. Am cunoscut destule persoane la viata mea, chiar prea mult prea multe pentru propriul meu bine, am cunoscut prosti, si destepti, dar am cunoscut si oameni cu o inteligenta demna de respect.
Si lucrurile au decurs exact cum era de asteptat:
Oamenii prosti dadea cu pumnu-n piept si-mi spuneau ce destepti sunt ei, cate ore petrec pe zi desvoltandu-si inteligenta si evoluand, oamenii destepti isi vedeau de treaba lor si-si expuneau 'desteptaciunea' doar cand era nevoie, si oamenii cu adevarat inteligenti faceau, in cea mai mare parte din timp, pe prostii.

Asa ca domnule, inteligenta dumneavoastra s-a dus pe apa sambetei cu afirmatia "sunt convins ca sunt mai destept ca tine".

Succes in continuare! happy

| MenInShadow a răspuns (pentru MenInShadow):

" nu ai tu de unde STII pe seama cui traiesc "
Scuze pentru greseala happy

| peperonies a răspuns (pentru MenInShadow):

Ma, trebuie sa fii destul de destept sa iti dai seama ca esti prost.
desteptaciunea si inteligenta nu sunt acelasi lucru.
daca "oamenii destepti isi vedeau de treaba lor" e clar ca niciunul din noi nu ne incadram.

sa te certi pe internet e ca si cum ai participa la olimpiada pentru retardati. castigi dar tot retardat esti.

| MenInShadow a răspuns (pentru peperonies):

Evident ca trebuie sa fi destept sa-ti dai seama ca esti prost, dar nu mereu. Nu ma consider o persoana destepta/inteligenta, dimpotriva, ma consider destul de prost, dar asta nu ma face desptept sau inteligent.
Si cred ca e o regula generala, asa, orice prost ar zice "da, sunt prost", si s-ar considera destept pentru ca este constient de prostia sa.

Si noi nu ne certam, cel putin nu am vazut in aceasta discutie o cearta, mai mult o discutie argumentativa sau o diferenta de opinie.
Nu am apelat la injurii, cel putin nu lucruri care deja ne-ar fi aruncat in categorie de oameni de-a dreptul tampiti, nu am inceput sa scriem ca idiotii CU LITERE MARI CA SA ARATE MAI BINE ARGUMENTELE, si nici nu am ajuns la o "cearta" care sa aiba "victime colaterale", gen mama, tata, neam, natie, etc.

Asa ca noi nu ne-am certat. Si da, cearta pe net e concurs de retardism, castiga ala care stie sa se laude mai mult si sa se dea mai periculos din moment ce totul se intampla in fata unui ecran.
O "cearta" pe net se castiga prin argumente convingatoare, dar apoi nu ma e cearta, e discutie argumentativa, cam ce facem noi acum.

Si da, inteligenta nu este acelasi lucru cu desteptaciunea, chiar daca mi se pare destul de inutil sa fi destept fara sa fi si inteligent. E ca si cum ai detine un instrument incredibil de folositor si nu ai fi capabil sa-l folosesti.

Oh, si cand am zis "oamenii destepti isi vedeau de treaba lor" m-am referit la faptul ca nu se bagau in cine stie ce discutii si conflicte care ar fi iesit rau pentru ei, dar se angajau in discutii in care ar fi trebuit sa se foloseasca de argumente.

| MenInShadow a răspuns (pentru FuckingContra):

Sa infruncti societatea? Infrunt societatea si proprii parinti de ani de zile, mi se spune ca sunt ciudat, lumea ma priveste ciudat pe strada, si nu mult lume ma suporta tocmai pentru ca sunt altfel decat ei.

Evident ca este greu de facut, dar asta depinde de cat de mult vrei tu sa fi libera.
Vrei sa fi cum vrei, sa vorbesti cum vrei, sa te comporti cum vrei si sa fi libera, lupti.
Vrei sa te rezumi la mediocritatea societatii si sa fi doar o oaie intr-o turma, pur si simplu pentru ca este "mai usor", atunci e problema ta, nu trebuia de la bun inceput sa fi diferita, nici macar vestimentar.
Oamenii sunt speriati de lucrurile noi, sau diferite.
Te imbraci in haine de fete, cu care se imbraca si altele, iti lasi parul putin mai lung, nu foarte lung, adopti atitudine de fata mediocra, si te integrezi perfect.

Pana si fetele care merg cu haine "normale" pe strada, care au o tinuta normala, trebuie sa lupte cu societatea si orice este in jurul lor, daca mintea lor este diferita de cea a turmei.

Asa ca, tu hotarasti. Vrei sa te desprinzi de turma, sa lupti pentru libertate si sa fi altfel decat altii? Succes si fi tare.
Vrei sa fi o oaie intr-o turma, greu de observat, si care nu merita prea multa atentie. Bafta in continuare.

Iti mai zic o chestie simpla - Orice om pe lumea asta, care este tinut minte pentru ceva, a fost un ciudat si-un diferit. Si nu ma refer numai la mari personalitati.

Sa faci parte din turma, te face usor de inlocuit. Am cunoscut destule fete pana acum, si foarte putine au fost suficient de ciudate.
Pe cele normale, nici nu mai stiu cum le cheama, poate pe unele nici nu stiu ca le-am cunoscut.
Pe cele ciudate, care au iesit in evidenta, le tin minte si acum, tin minte detalii din conversatiile lor, tin minte ce le placea, ce nu le placea, etc.

E decizia ta ce si cum vrei sa fi.
Bafta in continuare!

| Kenya a răspuns:

Te poti imbraca cu haine de fete mai boylish.