| sweetchocolate a întrebat:

Sunt in clasa a9a, cum il pot convinge pe tata sa`mi dea mai multi bani pe lunastraight face? Imi da doar 100 leiwinking Si nu e vorba ca nu are, pentru ca el se spala cu ei pe cap, petrece in fiecare seara, dar numa sa`mi dea mie nu vrea, imi zice ca nu am ce sa fac cu eistraight face
Intr-adevar, ma duc cu mama vitrega de fiecare data la cumparaturi cand vreau sa`mi iau ceva, si tata imi da bani de fiecare data cand vreau sa ies in oras, dar vreau sa am eu, sa nu`i mai cer lui de fiecare data, uneori nu`mi da, ca imi zice ca ce tot ies atata in oras.

Am vrut sa`mi cumpar o salopeta care costa cv mai mult, vreo 450 lei si nu a vrut sa mi`o cumpere doar pentru ca avea prea multe taieturi si era decupatastraight face
Deci, intelegeti voi, as vrea sa`mi dea vreo 200 lei [ daca ar fi dupa bugetul lui, ar putea sa`mi dea mult mai mult, dar nu vrea], eu nu am nici macar un sfert din cat are el in buzunar zi de zi.

Intelegeti, as vrea sa`mi dea vreo 200 lei ca sa nu trebuiasca sa le cer tot timpu` bani ca sa`mi cumpere ceva, sa`mi iau ce v
reau eu si sa ies de fiecare data cand vreau, nu sa i cer de fiecare data cand ies, ca poate, nu`mi da.
La fel, am vrut sa`mi cumpar o pereche de botine, dar la fel, aveau tocul prea mare [ eu vroiam sa le port si pe la scoala].
Adica, as vrea sa imi cumpar eu, fara sa stie el.

Cum as putea sa-l conving?
Odata s-a imbatat si a bagat la aparate ffff multi bani, dar sa`mi dea mie, nici decumstraight face

Răspuns Câştigător
| smileforme01 a răspuns:

Eu am inteles pentru ca si parintii mei au ff multi bani,intotdeauna am avut tot ce am vrut telefoane,haine, carti, excursii dar niciodata nu m-am plans ca nu ma multumesc cu 100 lei in buzunar,pana la urma tatal tau e adult, poate stie el de ce nu-ti da ma mult, poate ii chelutui pe chestii banale care nu-si au rostul.Si totusi ai putea sa-i spui ca ai inceput sa cresti nu vrei decat sa ai si tu banii tai, sa nu-l mai bati pe el mereu la cap sa-ti dea bani ca sa iti cumperi cate ceva.pana la urma esti fata si ai nevoie de anumite lucruri.adica eu in general cheltuiesc banii pe rimel,creion,demachiante si alte chesti legate de mine, de tenul meu, si de corpul meu.incearca.te-ar putea intelege. daca nu, nu stiu ce altceva ai putea facethinking

15 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Tatăl tău are bani sau... șampon?

Răspuns utilizator avertizat
| MadnessCaffe a răspuns:

Eu merg doar cu 5 lei la scoala pe zi si uneori fara niciun ban si tu nu te multumesti cu 1 milion? Se vede ca esti razgaiata happy

Răspuns utilizator avertizat
| MadnessCaffe a răspuns:

Incearca sa ii explici ca acum cresti si ai nevoie de mai multe lucruri sau spune-i mamei daca tatal nu te intelege happy

| smileforme01 a răspuns:

Ar trebui sa te gandesti ca alti copii nu au nici macar 1 leu in buzunar si tu ai 100 lei.lasa-l pe tatal tau pana la urma va trebui sa-si deaseama ca greseste...sa revenim la banii tai.te inteleg,si eu sunt fata, si eu vreau multe lucruri, si eu sunt in clasa 9'a si eu am cate 100 lei in buzunar dar stiu sa-i pastrez.cand vreau sa-mi iau ceva ma sfatuiesc cu mama, tata si sora, daca lor le place daca nu asta e! incerca sa te multumesti cu cei 100 lei din buzunar si tine de ei pentru ca vin vremuri grele!happy succes!happy

Răspuns utilizator avertizat
| smileforme01 a răspuns (pentru sweetchocolate):

Eu am intelespentru ca si parintii mei au ff multi bani,intotdeauna am avut tot ce am vrut telefoane,haine, carti, excursii dar niciodata nu m-am plans ca nu ma multumesc cu 100 lei in buzunar,pana la urma tatal tau e adult, poate stie el de ce nu-ti da ma mult, poate ii chelutui pe chestii banale care nu-si au rostul.Si totusi ai putea sa-i spui ca ai inceput sa cresti nu vrei decat sa ai si tu banii tai, sa nu-l mai bati pe el mereu la cap sa-ti dea bani ca sa iti cumperi cate ceva.pana la urma esti fata si ai nevoie de anumite lucruri.adica eu in general cheltuiesc banii pe rimel,creion,demachiante si alte chesti legate de mine, de tenul meu, si de corpul meu.incearca.te-ar putea intelege. daca nu, nu stiu ce altceva ai putea facethinking

Răspuns utilizator avertizat
| smileforme01 a răspuns (pentru sweetchocolate):

Mda.eu nu am aceasta problema adica daca vreau sa le mai cer bani le cer si imi dau pentru ca eu si sora mea suntem "viata lor', ei vor sa ne fie noua bine asa ca ne fac toate poftele. daca ar fi sa-i cer 10 milioane mi-ar da dar nu am ce face cu tot.laughing decat daca as mai da si pe la saracihappy intotdeauna am ajutat oamenii saracihappy nu pot sa rezist sa-i vad ca nu au ce sa manancesad

| smileforme01 a răspuns (pentru sweetchocolate):

Eu am inteles pentru ca si parintii mei au ff multi bani,intotdeauna am avut tot ce am vrut telefoane,haine, carti, excursii dar niciodata nu m-am plans ca nu ma multumesc cu 100 lei in buzunar,pana la urma tatal tau e adult, poate stie el de ce nu-ti da ma mult, poate ii chelutui pe chestii banale care nu-si au rostul.Si totusi ai putea sa-i spui ca ai inceput sa cresti nu vrei decat sa ai si tu banii tai, sa nu-l mai bati pe el mereu la cap sa-ti dea bani ca sa iti cumperi cate ceva.pana la urma esti fata si ai nevoie de anumite lucruri.adica eu in general cheltuiesc banii pe rimel,creion,demachiante si alte chesti legate de mine, de tenul meu, si de corpul meu.incearca.te-ar putea intelege. daca nu, nu stiu ce altceva ai putea facethinking

| Boscai_Roby_1998 a răspuns:

Sustin teoria lui smileforme01

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti rsafatata rau de tot eu am stat patru ani sa strang 5 milioane pentru bicicleta +3, 50 care mi a dat soramea si trebuie sa ii dau inapoi. dar am media 9.64 si parinti abia imi da 8 euro pe an la telefon si la scola 1, 5 lei pe zi dar am bursa de 50lei păe luna si nici paia nu vrea sa mi-a dea maicamea ia 12 milioane pe luna iar taicamiu 40-35 pe luna la scola abi da vrea sami de paia 1, 50 le nici nu mi da mereu. acu vreau un lag la liber de 5 ml dar inca am bani pe minus!

| xcristix a răspuns:

Frate,eu am 2 lei pe zi la scoala, cateodata deloc, si eu am strans 200 de lei in cateva luni singur, si tu te plangi pentru asta 100 de lei pe luna, ma chinui de cativa ani sa-mi iau calculator nou si nu reusesc, tu cred ca ai de toate,!

| VeldroN a răspuns:

DC te plangi? Mie imi da 30 lei pe luna sad.Eu zic sa te multumesti si sa ii strangi ca sa iti cumperi ceva mai super ca haine si bautura+mancare in oras. Poti sa iti iei de exemplu un calculator performant sau dracu stie un telefon...

| iulian2704 a răspuns:

Daca esti clasa a 9a mars la munca de lenes ce esti