| Emily04 a întrebat:

Sunt niste intrebari cat de cat complicate, dar as vrea niste parerii sincere. De un an sunt prietena cu un baiat. Tot de un an sunt indragostita de el. el stie ca eu il plac. Din vara, de cand ieseam cu el si cu mai multe persoane, prietenul lui cel mai bun s-a indragostit de mine. Este genul de persoana care stie cum sa se comporte si cum sa vorbeasca cu tine, doar ca, eu nu il prea plac. Imi place sa fim prieteni si sa radem impreuna, dar cateodata exagereaza cu "Sti ca te iubesc?" sau "Nimic nu e mai dragut ca tine!", si eu nu stiu e sa ii spun. nu vreau sa il ranesc, dar nici sa nu mai fim prieteni. (desi stiu ca daca il resping, tot o sa vorbeasca cu mine, pentru ca asa e firea lui).
In fine, ei doi isi spun totul. Cateodata ceea ce vorbesc eu cu unul stie si celalalt si invers. Mereu trebuie sa am grija ce spun.

Nu stiu sigur daca si celalalt ma place, dar un lucru stiu sigur. Atunci cand nu sunt prietenele mele prin preajma, se aseaza langa mine, sau ma gadila, ma tachineaza, isi pune capul pe mine. Si cateodata am impresia ca ma place dar nu vrea sa o arate. (presupun). Niciunul dintre ei nu i-a chestia asa cu indragostitul in serios, Si cateodata ma bucur pentru chestia asta. Este ca un "triunghi amoros", o telenovela in realitate, eu il plac pe el prietenul lui pe mine si ei sunt prieteni.

Intrebarile sunt:
1. Cum ii raspund sau cum il resping frumos pe cel care ma place pe mine?
2..Cum sa aflu/sa-mi dau seama daca pesroana de care imi place mie simte ceva, sau ramane doar prietenie?
3. Daca ar fi sa ma placa,(si cine stie sa ajungem sa fim impreuna) cum credeti ca ar fi pentru celalalt? (rau, stiu) Dar si totusi cum ar trebui procedat?

Răspuns Câştigător
| Alexaaxc a răspuns:

1.Daca el e o persoana acre stie sa se comorte si e un prieten adevarat pentru amandoi iti va respecta snetimentele. O sa ii fie greu dar da-i timp, indiferent cat de draguta si cat de bune sunt intentiile tale, tot nu il poti scuti de suferinta sau de suparare. Pana la urma e de apreciat ca ii iei in considerare sentimenele, spune multe despre tine si intr-un final asta o sa ii spuna si lui: ca are o prietena de nota 10.
2. Daca iti place de el atunci e o singura solutie: comunicarea. Vorbeste cu el, fii acolo si daca nu iti da semne din prima ca iti place da-i motive sa se gandeasca de doua ori atunci cand se intreaba ce simte pentru tine. Fii acolo cand are nevoie, demonstreaza-i ca esti o persoana minunata si ca e norocos sa te aibe alaturi. Daca astepti inca din vara cred ca esti dispusa sa depui putin efort. Pana la urma e un lucru frumos sa simti ceva special pentru cineva deci mereu cand simti ca nu mai poti, uita-te la partile bune. Arata-i ca ii vrei cu adevarat binele, va trezi asta ceva in el. Daca simte/o sa simta ceva o sa iti dea semne, o sa faca un pas.
Poate ca ce il impiedica e prietenul sau. In cazul asta, tot incearca, poti sa vorbesti cu el despre situatia asta, sa ii ceri sfaturi ca doar el il cunoaste mai bine decat tine.
3.Sa nu va ascundeti in primul rand de el, amandoi sunteti 2 persoane importante pentru el. Pana la urma se va impaca el cu ideea si o va agrea, nu mereu e sa fie si nu e vina voastra ca sentimentele nu au fost impartasite. Asta e si un test pentru el-e un prieten adevarat? Daca il trece atunci sunteti norocosi, aveti langa voi un amic adevarat.
Paste fericit si succes!

1 răspuns:
| sophieLY a răspuns:

1. Aici trebuie sa ma gandesc la ce sa iti raspund, pentru ca si eu sunt in aceeasi situatie... E complicat, pentru ca daca ii spui ca ai prieten, e posibil sa astepte dupa tine si sa te intrebe intr-una. Cel mai usor ar fi sa ii spui ce simti. Daca nu intelege cu frumosul, ia-l dur, nu ai ce face. Asta e, dar incearca sa nu ii ranesti sentimentele.
2. Mereu vad pe TPU intrebari de genul asta si nu imi place sa raspund cu "vorbeste cu el si intreaba-l" pentru ca eu nu as face-o si nu stiu daca ar face-o cineva. Lasa lucrurile sa mearga de la sine si flirteaza din cand in cand. Intreaba-l de chestiile de care e interesat, gen echipa lui de fotbal preferata, jocurile care ii plac etc. Incearca sa cauti cat mai multe lucruri in comun cu el.
3. Nu poti sa te ascunzi mereu de cel care te place pentru ca sunteti din acelasi anturaj, si imi dau seama ca ar fi greu pentru el. Poate gasesti o fata cu care sa il "combini". Poate va intelege ca nu il placi si va va lasa sa fiti fericiti.
Bafta!